Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Германия и Франция: Пак сблъсък за оръжието, с което да се брани европейското небе

25 септември 2023, 07:29 часа • 7095 прочитания

Дългогодишният спор между Франция и Германия относно това дали европейските страни трябва да купуват американски оръжия беше разкрит в съвместно интервю на министрите на отбраната на страните, публикувано в Le Monde.

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Основната ябълка на раздора е водената от Германия Европейска инициатива за небесен щит (ESSI), стартирала през есента на 2022 г., която събира 19 държави и се основава на съвместни поръчки за системи за противовъздушна отбрана. Планът е насочен към създаване на система за противовъздушна отбрана на четири нива, варираща от незабавна защита на бойното поле до възможност за спиране на заплахи с много по-дълъг обсег. Той има за цел да даде на членовете на НАТО по-стабилна въздушна отбрана в светлината на опита, натрупан от инвазията на Русия в Украйна.

Проектът включва покупки на германско, американско и израелско оръжие: система за противовъздушна отбрана с много малък обсег (LVS NNbS), която се състои от купол, монтиран на бронирана бойна машина и оборудван с радар, оръдие и ракети; германската ПВО система с ракети въздух-въздух със среден обсег IRIS-T SLM (за ПВО системата IRIS-T в Украйна се чуват само хвалебствия и че има 100% успеваемост в свалянето на руски ракети); произведената в САЩ ПВО система с ракети земя-въздух Patriot с голям обсег; и израелските хиперзвукови антибалистични ПВО ракети Arrow с много голям обсег на действие.

Още: Канада ще даде 24,5 млн. долара за закупуването на системи за ПВО за Украйна

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Франция срещу Германия

Чуждестранните компоненти предизвикват търкания, тъй като френският президент Еманюел Макрон се опитва да убеди европейските столици да подпишат договори с индустрията на блока, вместо да харчат европейски пари за американски, израелски и южнокорейски компании.

"Във време, когато европейските данъкоплатци ще трябва да сложат много пари на масата... всички ще се съгласят, че не чрез закупуването на американската система Patriot ще укрепим нашата автономия", каза френският министър на отбраната Себастиан Лекорню пред Le Monde, повтаряйки коментарите, направени от Макрон през юни.

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Но германският му колега Борис Писториус отвърна, че скоростта е от съществено значение и европейската индустрия не е в състояние да задоволи всички настоящи нужди.

Още: БСП се опасяват, че няма да даряваме дефектни ракети на Украйна, а С-300 (ВИДЕО)

Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

"Това, което има значение за нас, е да имаме щит над Европа възможно най-бързо. Готови сме да придобием неевропейски системи, докато не разработим наши собствени системи в Европа. Европейската отбранителна индустрия, включително френската, очевидно са важни партньори, но те не могат да доставят всичко, от което се нуждаем", заяви Писториус

Двамата министри се срещнаха във френската въздушна база Еврьо, за да обсъдят френско-германския план за боен танк от следващо поколение — известен като Основната наземна бойна система (MGCS) — и двамата настояха, че проектът е много жив. MGCS беше иницииран през 2017 г. от Макрон и тогавашния германски канцлер Ангела Меркел, в опит да замени френския танк Leclerc и германския танк Leopard 2 някъде между 2035 и 2040 г. Проектът беше забавен, наред с други причини, поради дългогодишни спорове между Франция и Германия относно разпределението на отговорностите за изграждането на новия танк и перспективите за износ.

Двамата министри официално одобриха оперативните изисквания за MGCS, по думите на Лекорню, предаде Politico. Други страни от ЕС са добре дошли да се присъединят към проекта, добави Писториус.

Вариант: Може да дадем дефектни ракети на Украйна, но не и ПВО (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес