Държавният газов гигант "Газпром" поиска да се въведат свободни цени на руския вътрешен пазар след резкия спад на износа за Европа през 2022 г.
Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?
Топ мениджърът на газовия монополист Виталий Маркелов предложи да започне експеримент за либерализация на цените за промишлените потребители в няколко пилотни региона, пише "Комерсант", позовавайки се на материали от заседание на Държавния енергиен съвет от 30 март.
На заседанието Маркелов е отбелязъл, че "трябва да се премести фокуса от експортно ориентиран модел към вътрешния пазар", посочва изданието.
В момента Газпром продава газ на потребителите в Русия по тарифа, определена от Федералната антимонополна служба. В същото време независимите производители могат да продават газ на свободна цена, но на практика те се ръководят от тарифата и понякога предлагат отстъпки.
Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
ОЩЕ: Путин е предложил на Казахстан рекордна отстъпка за газа
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
Делът на Газпром на руския пазар е около 63% (377 милиарда куб. метра през 2021 г.). В същото време компанията е задължена да продава газ стриктно по тарифа дори в тези региони, където цените са под икономически обоснованото ниво. В резултат на това независими производители превземат високодоходоносни региони и изтласкват "Газпром" от пазара, каза Маркелов.
По думите му либерализацията на цените ще отнеме една до две години.
Според оценки на Reuters през първото тримесечие на 2023 г. Европа е получила само 6 милиарда куб. метра газ от "Газпром", в сравнение с 62 милиарда куб. метра за същия период на миналата година. Делът на руския газ на европейския пазар през 2022 г. е намалял от 45% на 7,5%.
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
ОЩЕ: Италия обяви край на зависимостта си от руския газ
„Не е изненадващо, че "Газпром" иска да може да използва по-гъвкаво ценообразуване, което ще му позволи да се конкурира с независими [компании] за крайни потребители и да монетизира свободния си производствен капацитет“, казва експертът Виталий Ермаков, цитиран от The Moscow Times. Според него, в контекста на излишък в предлагането, повишената конкуренция трябва да доведе до по-ниски цени, но в руските реалности това най-вероятно няма да се случи.