Пожарите, които бушуват в тропическите гори на Амазонка, представляват "спешна ситуация" и трябва да бъдат обсъдени от световните лидери, когато се срещнат във Франция за срещата на върха на Г7 този уикенд, заяви говорителят на канцлера Ангела Меркел.
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
"Степента на пожарите в района на Амазонка е шокираща и заплашителна не само за Бразилия и другите засегнати страни, но и за целия свят", каза Щефен Зайберт пред журналисти в Берлин.
„Когато Г7 се събере този уикенд, тогава канцлерът е убеден, че тази остра спешна ситуация в тропическите гори на Амазонка ще бъде в а дневния ред“.
В момента в джунглата горят рекорден брой пожари. Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро призна, че правителството му няма ресурси, за да се справи с тях. Въпреки това отхвърля всякакви опити за помощ или сътрудничество. По-рано днес обяви, че френският президент Еманюел Макрон има „колониално мислене“, защото публикува в Twitter призив да се овладее ситуацията в Амазонската джунгла.
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Thousands of fires are ravaging the Amazon rainforest in Brazil. How bad are they? https://t.co/HyUUSVeP5q #AmazonFires pic.twitter.com/vJ1E7pr8eX
— BBC News Graphics (@BBCNewsGraphics) August 23, 2019
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
Болсонаро обвини неправителствените организации в страната в умишлен палеж на дивите гори. Но не можа да докаже твърденията си. В момента правителството разследва причините за множеството огнища, съобщава БГНЕС.
В същото време преди десетина дни се стигна до „екосблъсък“ между Германия и Бразилия. Министерството на околната среда на Германия постави под въпрос насърчаването на екологични проекти в Бразилия. Държавният глава на латиноамериканската държава Жаир Болсонаро изглежда незаинтересован и препоръчва парите да бъдат инвестирани на друго място, писа списание „Шпигел”.
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"
Още: 29 декември, 2024 година: Тогава ли ще избухне гражданска война в Грузия? (ВИДЕО)
„Може да оползотворите парите за нещо смислено. Бразилия не се нуждае от тях.” – така реагира бразилският президент на възможността да отпадне финансирането на екологични проекти от Германия . Министерството на околната среда на Германия обяви, че прекратява финансовата подкрепа за опазване на горите и многообразието на видовете в Бразилия заради увеличеното изсичане на дървета по поречието на Амазонка.
„Политиката на бразилското правителство по отношение на района на Амазонка дава повод за съмнения дали се работи по последователно намаляване на обезлесяването”, заяви министърът на околната среда Свеня Шулце. Тя подчерта, че съвместната проектна работа може да продължи, след като има яснота по този въпрос.
В края на юли покрай горските пожари отново припламна напрежение между Берлин и Бразилия. Бразилският президент Жаир Болсонаро каза, че Германия има „много какво да научи“ от Бразилия , щом става дума за опазване на околната среда. По този начин бразилският държавен глава отговори на критиките за обезлесяването на Амазония.
Болсонаро направи този коментар в Осака в навечерието на срещата на Г20. Там германският канцлер Ангела Меркел каза, че ще търси „директен разговор“ с бразилския лидер за обезлесяването на дъждовната гора.
"Бразилия може да бъде пример за Германия дори и по околната среда", заяви Болсонаро пред репортери малко след като пристигна в Осака. "Тяхната промишленост продължава да работи с изкопаемо гориво, най-вече въглища, а нашата не, така че те трябва да научат много от нас."
Макар Болсонаро да каза, че е готов да обсъди въпроса с Меркел, той не бил като някои предишни бразилски президенти, които "идваха да бъдат порицани от други страни".
"Не приемаме да бъдем третирани като в миналото", каза той.
Глобалното напрежение се разраства над Амазония, тъй като нелегалните дърводобивни работници, нелегалните миньори и агресивните земеделски предприятия изглежда са намерили своя герой в крайно десния Болсонаро, невъзмутим скептик за изменението на климата. Стана ясно и че Амазонкската гора бива унищожавана с неподозирана скорост.