Най-големите икономики в света ще планират днес как да продължат напред с предложението за определяне на минимална ставка на корпоративния данък. Някои държави все още задържат подкрепата си.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Италианският град Венеция ще бъде домакин на среща на върха на финансовите министри и централните банкери на страните от Г-20 днес.
В началото на дневния ред е прилагането на глобална данъчна реформа, ръководена от министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън, която предлага минимален корпоративен данък от 15%. Около 130 държави вече подкрепиха плана на базираната в Париж Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Минималната данъчна ставка би донесла около 150 милиарда долара (127 милиарда евро) допълнителни данъчни приходи в световен мащаб.
Кой има най-голяма полза от данъчната реформа, разкрива „Дойче Веле“.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Очаква се членовете на Г-20, които включват най-големите икономики в света и представляват над 80% от световния БВП, да бъдат основните победители в планираната данъчна реформа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Данъчните убежища, които намалиха корпоративните си данъци, за да стимулират мултинационалните компании да създадат централи там, биха загубили най-много. Въпреки това много от тях, като Панама и Бермудските острови, се подписаха.
До края на 2023 г. страните ще трябва да претворят предложената данъчна реформа в закон. Но министрите може да поставят под въпрос способността на правителството на САЩ да направи това заради горещо разделения конгрес на САЩ, където републиканците вече се борят срещу вътрешните данъчни планове на американския президент Джо Байдън.
Не всички страни са се съгласили на сделката, а страните членки на ЕС Ирландия, Естония и Унгария засега се въздържат.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Ирландия се сблъска с други държави от ЕС, като Франция и Германия, които се оплакват, че онлайн компаниите, базирани там, като Google, Facebook и Amazon, не плащат справедливия си дял в данъка поради ниските ирландски данъчни ставки.
Германският финансов министър Олаф Шолц заяви днес, че не е необходимо всички страни да се присъединяват към сделката.
"Убеден съм, че в крайна сметка ще стигнем до съвместно решение в ЕС," каза той пред обществената телевизия Deutschlandfunk.
Участниците на срещата на върха предстои даобсъдят и въпроси като глобалното възстановяване от пандемията и изменението на климата.