Фридрих Мерц, чийто Християндемократически съюз триумфира на предсрочните парламентарни избори в Германия, винаги е гледал на бившия американски президент Роналд Рейгън като пример за подражание. Посетил е Съединените щати над 100 пъти и се очакваше, че ще стане „най-американският канцлер на Германия“, както го описа Politico. Само че първите думи на бъдещия ръководител на правителството в Берлин спрямо САЩ отразиха шока, който администрацията на Доналд Тръмп донесе в Европа.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Тръмп няма да му е приятел
Той заяви, че САЩ са станали „до голяма степен безразлични“ към Стария континент, и обеща да подсили Европа, така че тя да може да „постигне истинска независимост от Съединените американски щати“. Мерц заговори за намеса не само на Русия, но и на Вашингтон, като заплаши със съд един от най-големите съюзници на Тръмп – Илон Мъск, заради намеса в изборите. Милиардерът отдавна не крие симпатиите си към крайнодясната „Алтернатива за Германия“ на Алис Вайдел, която остана втора с 20,8% срещу 28,52% за ХДС/ХСС (предварителни резултати при отчетени всички 299 избирателни района). Социалдемократите на досегашния канцлер Олаф Шолц останаха трети с 16,41%, а "Зелените" на Роберт Хабек са четвърти с 11,61%.
Снимка: Getty Images
Мерц и други европейски лидери все по-често виждат в САЩ още една сила, която се присъединява към Русия и Китай, за да се откъсне от техните все по-крехки демокрации. „Това наистина е промяната на една епоха“, заяви лидерът на ХДС на сцената на Мюнхенската конференция по сигурността по-рано този месец, след като вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс изнесе реч, в която обяви центристките партии в Европа - а не Русия или Китай - за най-голямата заплаха за европейската сигурност. „Ако сега не чуем предупредителния сигнал, може да се окаже твърде късно за целия Европейски съюз", добави 69-годишният Мерц.
Още: Джей Ди Ванс разкритикува законите за свободата на словото в Германия
Въпросът, който ще определи мандата на Фридрих Мерц, е дали той може да поведе Германия и Европа в защита на разклатения либерален ред без САЩ. Лидерът на християндемократите открито се усъмни в бъдещето на НАТО, обвини САЩ в намеса в германските избори чрез Илон Мъск, като го сравни с руска намеса и каза, че на сегашната американска администрация изобщо не ѝ пука за Европа. За НАТО Мерц предупреди, че след редовната годишна среща на Алианса това лято ще се изясни дали той остава в досегашния му вид или Европа трябва да мисли за алтернатива - един вид "европейско НАТО".
‼️ Friedrich Merz doubts NATO's future and accuses Washington and Musk of interfering in German elections
— NEXTA (@nexta_tv) February 24, 2025
The winner of the German elections and leader of the CDU, Friedrich Merz, stated that interference in the German elections by Elon Musk and Washington was "no less radical… pic.twitter.com/VUQPujRh7c
Историята на Фридрих Мерц
Роден десетилетие след края на Втората световна война в Зауерланд - селски, планински район на Западна Германия - Мерц, по собствените му думи, е бил не особено добър ученик. Пушел и подпийвал, бил склонен към дисциплинарни проблеми. Въпреки тази бунтарска нагласа е повлиян от дълбоко вкоренената консервативна култура на района и се присъединява към дясноцентристкия Християндемократически съюз още в гимназията. След кратък престой в армията Мерц постъпва в университета в Бон, тогава столица на Западна Германия, където учи право.
Още: След като пришпори Мъск да бута крайнодесните, Тръмп се присламчи към новите победители в Германия
През 1989 г., когато пада Берлинската стена, Фридрих Мерц става член на Европейския парламент. Пет години по-късно е избран за депутат в германския Бундестаг, където установява близки отношения с Волфганг Шойбле - лидер на ХДС и убеден защитник на интеграцията в Европейския съюз. Под ръководството на Шойбле Мерц се издига в йерархията. Възходът му обаче приключва през 2002 г., когато той губи битката за власт в партията с Ангела Меркел.
Снимка: Getty Images
Противоречия с Меркел и години аут от политиката
Тъй като не вижда роля за себе си в ХДС при управлението на Меркел, Мерц се оттегля към по-задните редове и в разгара на световната финансова криза през 2008 г. публикува възхвала на свободните пазари, озаглавена „Смелост за повече капитализъм“. Година по-късно той напуска Бундестага, за да работи като корпоративен адвокат. Същевременно поема ръководството на Atlantik-Brücke - лоби, което се застъпва за трансатлантическите връзки.
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Докато работи в Atlantik-Brücke, Мерц настоява за търговско споразумение между ЕС и САЩ - Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции. Той установява по-тесни връзки със Съединените щати, като общува с американски политици и корпоративни лидери. Едно от любимите му места в САЩ, споделя той пред биографа Фолкер Резинг, е президентската библиотека „Роналд Рейгън“ в Сими Вали, Калифорния, където е погребан бившият президент.
В продължение на десетилетие в частния сектор Мерц е член на редица корпоративни бордове, включително четиригодишен период в американския мениджър на активи BlackRock - време, което, според биографа Ресинг, той смята за едно от най-щастливите в живота си. Мерц твърди, че това време му е дало ценен опит извън политиката, но критиците му го обвиняват, че просто е използвал политическите си връзки, за да лобира за мощни интереси, превръщайки се в милионер. Бил е още в бордовете на EY Germany, футболния град "Борусия Дортмунд" и Deutsche Börse.
Когато през 2018 г. Меркел се оттегля от поста лидер на ХДС, Мерц вижда възможност да се върне в политиката.
Още: Меркел критикува Мерц за гласуването с крайната десница
Снимка: Getty Images
Той смята, че центризмът на Меркел и щедрата ѝ политика по отношение на бежанците са позволили възхода на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD). Мерц си постави за цел да промени голяма част от наследството на Меркел и да насочи ХДС рязко надясно. Партията, която търси преосмисляне след 16 години управление на Ангела Меркел и загуба на изборите от Социалдемократическата партия на Олаф Шолц през 2021 г., го избра за председател в началото на 2022 г. Това беше третият му опит да заеме тази длъжност.
Рисков играч или популист?
Макар че Мерц и неговите консерватори излязоха победители на изборите в неделя, проучванията показват, че той не е особено популярен сред обществото. Богатството на Мерц и работата му в американската BlackRock носят подозрения. Не помага и фактът, че той редовно обикаля страната със собствения си самолет, който управлява сам, след като е изпълнил мечтата на живота си, получвайки лиценз за пилот (след навършване на 50 г.).
„Фридрих Мерц не е много обичан, но е уважаван“, казва в края на миналата година пред Politico Гюнтер Йотингер - бивш високопоставен политик от ХДС и европейски комисар.
Още: Мерц би подкрепил преговори за споразумение за свободна търговия със САЩ
Въпреки това Мерц има и репутацията на импулсивен, тънкообиден и склонен към популистки изблици лидер, особено когато става въпрос за миграцията. Защитниците му казват, че той просто обича да поема рискове и че е човек, който не се притеснява от остри дебати.
Мерц предприе един от най-големите си рискове малко преди изборите. Той видя, че партията му се срива в проучванията, докато "Алтернатива за Германия" трупа точки, и през януари реши, че е време за драстична промяна. Мерц и неговите консерватори се съюзиха с AfD - в опит да прокарат в парламента строги мерки за имиграцията, включително предложение за отхвърляне на търсещите убежище на границата. Това се случи, след като афганистанец, въоръжен с нож, нападна група деца в предучилищна възраст в парк в Бавария, убивайки едно дете и мъж. Припомняме, че извършителят е влязъл в ЕС през България: Дежавю: Задържаният за убийството с нож в Бавария е трябвало да бъде депортиран у нас.
Снимка: Getty Images
В отговор на това, че Мерц прие подкрепата на AfD, десетки хиляди възмутени демонстранти излязоха в градовете в цялата страна. „На Мерц вече не може да се вярва“, заяви Олаф Шолц тогава, а кандидатът за канцлер на "Зелените" Роберт Хабек поиска лидерът на ХДС да бъде "дисквалифициран". В крайна сметка обаче той се очаква да поеме властта.
Позициите му за САЩ, Русия и Украйна
Мерц също така обеща по време на кампанията си да сключи „сделки“ с Тръмп. В интервю от миналия месец той предложи Германия да купи американски изтребители F-35 и да увеличи разходите за отбрана, за да може страната постоянно да надхвърля целта на НАТО за от 2% от БВП. След речта на Ванс в Мюнхен той написа: „Съюзът ни с Америка е бил, е и ще остане от първостепенно значение за сигурността, свободата и просперитета в Европа". С Тръмп "трансатлантическите отношения отново ще се променят и въпреки това ще продължим да споделяме общи ценности, интереси и общо обещание за защита в рамките на НАТО“, заяви тогава лидерът на ХДС, преди да промени тона след победата на изборите.
Още: Мерц на конгреса на ХДС: Готов съм да водя Германия напред
Германските и европейските лидери бяха още по-разтревожени, когато преди няколко дни Тръмп обвини Украйна, а не Кремъл, за започването на войната, а след това нарече украинския президент Володимир Зеленски „диктатор“. След изявленията на американския президент Мерц предупреди поддръжниците си на митинг в провинция Хесен, че „автократичното поведение по върховете на държавата“ в САЩ може да продължи дълго време. „Нашият отговор може да бъде само този, че най-накрая трябва да станем устойчиви, способни на защита и способни да се изправим на собствените си крака в Европа“, добави той.
Фридрих Мерц обеща да извоюва по-значима роля на Германия в Европейския съюз и НАТО, да се стреми към по-добри отношения с Франция и Полша и да заеме по-твърда позиция спрямо Китай, който той определи като пълноправен член на „оста на автокрациите“, припомня The New York Times.
Снимка: president.gov.ua
Още: Шолц и Мерц единодушни: Рано е да се мисли за германски военни в Украйна
Що се отнася до Украйна, Мерц обеща по-открита подкрепа в битката на Киев срещу Русия. Например заяви, че ще предостави на Украйна германската ракета с далечен обсег „Таурус“, която Олаф Шолц отказваше да даде на украинците. Неколкократно по време на кампанията Мерц атакуваше канцлера за бездействието му относно крилатите ракети. Лидерът на ХДС, който посети Киев няколко пъти по време на войната, обещава твърда подкрепа за Володимир Зеленски: Основният съперник на Шолц обещава да даде ракети Taurus на Украйна, ако Путин не прекрати войната.