Правителството на Франция даде днес ход на остро оспорвания план за пенсионна реформа, който предвижда увеличаване на пенсионната възраст до 64 години.
Още: Гражданска война в Украйна: Защо преговорите в Лондон ще се провалят
Още: Преследването на века: Шофьор на "Лада" с трик, на който и Дейвид Копърфийлд би завидял (ВИДЕО)
"Ако се върнем назад по тази точка (за увеличаване на възрастта), това би означавало да се откажем от възстановяването на баланса в системата", заяви министърът на труда Оливие Дюсопт след представянето на законопроекта на заседание на кабинета, което е последната стъпка преди влизането му в парламентарния дебат.
Освен постепенното увеличаване на възрастта за пенсиониране от 62 години сега до 64 години до 2030 г., законопроектът ще увеличи от сегашните 42 на 43 минималния брой години за осигуровки, които хората трябва да внасят в системата, за да получат пълна пенсия, пише АФП, цитирана от БГНЕС.
Дюсопт заяви, че правителството "не е съгласно със синдикатите", които бяха начело на масовоте протести в четвъртък, 19 януари, когато над 1,1 млн. души излязоха по улиците срещу пенсионната реформа. Профсъюзите се подготвят за нов стачен ден на 31 януари, като предупреждават, че са готови да засилят още повече действията си, ако правителството не отстъпи.
Още: Турското земетресение е дошло от исторически мощна сеизмична зона
Още: Украйна отново атакува дома на руския модел на дроновете "Шахед" (ВИДЕО)
ОЩЕ: Голям бой с полицията във Франция, за да не се пенсионират по-късно (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Като на филм: Зеленски се подигра с Китай по всички правила на етикета (ВИДЕО)
Още: Домашно насилие на Великден: Мъж влачи жена си за косата около трапезата
Министрите твърдят, че през следващите години пенсионната система ще изпадне в дефицит за милиарди и че трябва да се намерят икономии, за да се избегнат скъпоструващите добавки от общото данъчно облагане. Сега министрите трябва да прокарат реформата в парламента, където са изправени пред решителна опозиция, особено от страна на левицата.
Франсоа Руфин, водещ депутат от лявата партия "Непреклонна Франция", заяви в неделя пред телевизионния канал France 3, че групата му ще предложи "твърда опозиция, която ще ни позволи да разглобим текста и лъжите на правителството парче по парче". Той настоя, че президентът Еманюел Макрон "не прави тази реформа по икономически причини - за него това е начин да подпечата властта си".
Самият Макрон отново настоя в неделя, че пенсионната реформа е била част от програмата му на изборите миналата година, на които той спечели втори президентски мандат.
Още: Окончателното мирно предложение на Тръмп: Тежки изисквания към Украйна
Още: Силно земетресение удари Турция, и в България го усетихме
ОЩЕ: Френската здравна система е в криза, пациентите нямат достъп до легла
Подкрепата за пенсионните промени изглежда крехка в лявото крило на парламентарната група на Макрон и в по-малките съюзнически партии, като миналата седмица бившият министър Барбара Помпили заяви, че "на този етап не може да гласува за реформата".