Франция ще изпрати военни фрегати в Източното Средиземноморие, съобщава The Guardian. Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис приветства решението й, тъй като конфликтът с Турция по отношение на регионалните енергийни резерви се засилва.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
На фона на напрежението между Атина и Анкара, което предизвика нарастваща международна тревога, Мицотакис определи корабите като „гаранти на мира“.
„Единственият начин да се преодолеят различията в Източното Средиземноморие е чрез международно правосъдие“, каза той пред журналисти след разговори в Париж с френския президент Еманюел Макрон. „Гърция и Франция преследват нова рамка на стратегическата отбрана.“
Мицотакис беше във френската столица на посещение, насочено към получаване на подкрепа от ЕС, в момент, когато враждебните отношения с Турция затъмниха всички други въпроси в дневния ред на неговото близо седеммесечно правителство.
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Макрон обеща, че Франция ще засили стратегическите си връзки с Гърция, като обвини Турция, че не само засилва регионалното напрежение, но и не се придържа към обещания си курс на действие в разкъсаната от война Либия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
„Искам да изразя опасенията си по отношение на поведението на Турция в момента... видяхме през последните дни турски военни кораби, придружени от сирийски наемници, да пристигат на либийска земя. Това е сериозно нарушение на договореното на мирната конференция в Берлин. Това е нарушено обещание."
Гръцкият министър на отбраната Никос Панагиотопулос, отхвърляйки турските искания от Гърция да демилитаризира 16 острова в Егейско море, обвини Турция, че проявява необичайно провокативно поведение. Искането, отправено от турския му колега Хулуси Акар, следва драматичен скок през последните месеци в нарушенията на гръцкото въздушно пространство от турски изтребители. „Гърция не провокира, не нарушава суверенните права на другите, но и не иска да вижда нарушени собствените си права“, каза Панагиотопулос.
Регионалното напрежение ескалира заради турският гняв, свързан с противоречиви претенции за потенциално огромни енергийни резерви в Източното Средиземноморие.
Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)
Още: Жертвите на нападението срещу коледния базар в Магдебург станаха пет
Този месец турският президент заплаши, че ще изпрати още сондажни кораби в региона. Но споразумение, постигнато между Анкара и подкрепяното от ООН правителство в Триполи през декември, очертаващо нови морски граници между двете държави, изведе двустранната враждебност на по-високо ниво.
Заставайки редом с Мицотакис след разговорите им, Макрон заяви, че Франция „изразява съжаление за турско-либийската сделка“.
„Това, което виждаме, е далеч по-ревизионистка и агресивна Турция, целяща промяна на границите, било то по суша или море“, казва професорът по международни отношения в Пирейския университет Аристотел Циампирис. „Това, както и увеличаващият се авторитаризъм на Ердоган са причина за подобно напрежение в отношенията с Гърция“, каза той. "За да се противопостави на агресията, Атина е решена да укрепи партньорствата и стратегическите съюзи, било то с Франция, други съюзници от ЕС или САЩ."