Франция налага задължително родителско съгласие за използването на социалните мрежи. Мярката се съдържа в законопроект, който бе приет единодушно в долната камара на парламента - Националното събрание на 28 юни, а днес се очаква да бъде одобрена и от Сената.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Новото изискване задължава социалните мрежи, като ТикТок, Снапчат или Инстаграм, да проверяват възрастта на техните потребители и когато се окаже, че даден потребител е под 15 години, да изискват родителско съгласие той да ползва социалната платформа.
Датата за влизане в сила на нормативния акт обаче не е ясна, защото това зависи и от мнението на Европейската комисия. Тя трябва да се произнесе дали той е в съответствие с европейското право.
Социалните мрежи ще имат една година, за да се подчинят на разпоредбите, когато става дума за нови техни абонати и две години за вече съществуващи акаунти. Техническите детайли са все още обект на дискусии.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Така нареченото "дигитално пълнолетие", фиксирано на 15 години, за което се говори в текста, не е новост във Франция. То беше въведено в страната през 2018 г. посредством прилагане на европейски нормативен акт. Но този праг касаеше до голяма степен възрастта, под която, е нужно родителско съгласие, за обработка на личните данни на непълнолетно лице.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
ОЩЕ: Макрон с амбиции Франция да стане център на изкуствения интелект в Европа
На теория социалните мрежи във Франция не могат да приемат абонати под 13 години. Но на практика това не се спазва. Средно в тях подрастващите се регистрират за първи път на около 8 години и половина. А над половината от децата от групата 10-14 години вече присъстват в тези мрежи, показват данни на Националната комисия за дигитализация и свободи.
Когато новите разпоредби влязат в сила, за социалните платформи, които не ги спазват, ще има и глоба, възлизаща на до 1% от световния им оборот.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
По време на дебатите в пленарната зала бяха изброени рисковете пред подрастващите, произтичащи от социалните мрежи, сред които порнографията, онлайн тормоза, пристрастяващите методи за привличане на вниманието и налагането на недостижими стандарти за красота.