Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е предложила на Доналд Тръмп САЩ да доставят повече втечнен природен газ и да заменят руската енергия, предаде АФП.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Тръмп се върна в Белия дом след кампания, изпълнена със заплахи за високи мита върху чуждестранни стоки. Затова Европейският съюз иска да избегне търговска война с най-големия си съюзник.
Председателят на Европейската комисия фон дер Лайен смята, че е много важно Брюксел да се ангажира с Тръмп около общите интереси, като посочи първия си разговор с него на 7 ноември.
„Общите интереси са например - това е една от темите, които засегнахме, не бих казала обсъдихме - това е цялата тема за втечнения природен газ“, каза тя в Будапеща, където лидерите на ЕС приключват двудневни дискусии.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Вучич благодари на Путин за руския газ и обеща Белград да не санкционира Москва
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
"Европа все още получава много втечнен природен газ чрез Русия. Защо да не го заменим с американски втечнен природен газ, който е по-евтин за нас и сваля цените на енергията", каза Фон дер Лайен.
Тя заяви, че въпросът може да бъде обсъден и във връзка с търговския дефицит на ЕС със Съединените щати.
По време на предизборната си кампания Тръмп обеща най-малко 10% мито върху целия внос и други мерки. Целта, според него, е да се насочи към страните, които ни ограбват от години, и да се намали търговският дефицит на САЩ.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Още: Лидерите на ЕС с първа реакция след изборите в САЩ
Европейският съюз увеличи покупките на американски втечнен природен газ след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., но не успя да прекъсне напълно енергийната си връзка с Москва.
Германският канцлер Олаф Шолц също настоя, че може да има области на компромис със следващата американска администрация при Тръмп, пише БГНЕС.
„В крайна сметка растежът и силата на Съединените щати зависят и от факта, че те търгуват с целия свят, и то в двете посоки. От тази гледна точка смятам, че са налице основите за разработване на обща политика“, каза той на пресконференция в Будапеща след разговорите на лидерите", каза Шолц.