Официално приключи процесът на интеграция на Хелзинки във военния алианс на НАТО, като днес страните подписаха съвместна декларация.
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
В президентския дворец в Хелзинки се състоя церемония по приключване на процеса на военна интеграция на Финландия като член на НАТО, домакин на която беше финландският президент Саули Нийнистьо, предаде „А Нюз“, цитиран от БГНЕС.
Върховният главнокомандващ на Съюзното командване на НАТО по трансформацията генерал Филип Лавин и командващият на Финландските отбранителни сили генерал Тимо Кивинен подписаха съвместната декларация, с която се отбелязва приключването на процеса на интеграция на Финландия във военната структура на НАТО.
В речта си по време на церемонията Нийнистьо заяви, че НАТО се сдобива със съюзник, който приема сериозно своите задължения и ангажименти. "Процесът беше много бърз. Почти 30-годишното ни тясно сътрудничество и военна оперативна съвместимост с НАТО направиха възможно това темпо", добави той.
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
Още за случващото се в Украйна – четете тук
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"
Още: 29 декември, 2024 година: Тогава ли ще избухне гражданска война в Грузия? (ВИДЕО)
Нийнистьо също така потвърди желанието си да види Швеция като съюзник на НАТО. "Официалната фаза на интеграция приключи успешно и сега финландските отбранителни сили ще поддържат декларираните си способности", се казва в подписаното съвместно изявление на уебсайта на финландските отбранителни сили.
Финландия и Швеция кандидатстваха за членство в НАТО скоро след като Русия започна войната си в Украйна през февруари 2022 г. Въпреки че Турция одобри членството на Хелзинки, а Финландия стана най-новият член на НАТО на 4 април, Анкара очаква Швеция да спази тристранния меморандум, подписан през юни миналата година в Мадрид, за да отговори на опасенията ѝ за сигурността. През ноември миналата година Швеция прие антитерористичен закон, надявайки се, че Анкара ще одобри кандидатурата на Стокхолм за членство в НАТО. Новият закон, влязъл в сила на 1 юни, позволява на властите да преследват лица, които подкрепят терористични групировки.