Строителството на газопровода „Северен поток-2“ противоречи на европейските интереси, пише в. „Файненшъл таймс“, цитиран от БГНЕС.
Реализирането на проекта ще излезе около 21 млрд. долара. Целта е да се осигури доставката на природен газ директно на германия по дъното на Балтийско море, заобикаляйки Украйна и Полша. Но вестникът отбелязва, че този проект няма никакъв икономически смисъл, а от гледна точка на ЕС и никакъв стратегически смисъл.
Газопроводът няма да доставя допълнително количество газ, а само ще стане алтернативно трасе на това, което минава пред Украйна, което и сега работи с половината от капацитета си.
Модернизацията на газопроводите през Украйна, построени още в съветската епоха, ще излезе много по-евтино.
Съдейки по всичко, истинската цел на Русия е чрез „Северен поток-2“ да лиши Украйна от доходи от трафик на руски газ през нейната територия. Макар Киев и да се отказа от множество търговски сделки с русия, преориентирайки се към Запада, Украйна няма никакви причини да се отказва от доходите и влиянието, което ѝ предоставя транспортирането на руски газ.
„Файненшъл таймс“ отбелязва, че представители на украинските власти посочват, че възможността за нанасяне на щети на газопроводите, които остават основен източник за доходи за Русия, е предотвратила пълномащабно нахлуване в Украйна след анексирането на Крим от русия и започването на бойни действия в Източна Украйна.
Но, продължава вестникът, предлагайки на Германия по-евтин природен газ, Москва успя да притегли на своя страна част от германския политически и бизнес елит.
В същото време този проект противоречи на стратегията на ЕС за диверсификация на доставките на природен газ, намаляване на зависимостта от доставки от Русияи създаването на единен европейски енергиен пазар.
Берлин не е длъжен да позволява на Москва да го използва по такъв начин, отбелязва „Файненшъл таймс“. Да, проблемите в коалиционното правителство на германия като че ли принуждават канцлера Ангела Меркел да подкрепя „Северен поток-2“. Но в такъв случай ЕС е длъжен да намери способ да блокира проекта, тъй като той противоречи на всички стратегически цели на енергийната политика на Брюксел, пише „Файненшъл таймс“.