След серия от скандали и протести на журналисти, които не доведоха до нищо съществено, в Словакия заработи нов телевизионен оператор – STVR. Така досегашната обществена радио- и телевизионна компания беше официално заличена и заменена от държавна медия.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
През уикенда президентът Петер Пелегрини подписа закона за телевизията, приет от мнозинството в парламента. А законодателният орган е контролиран от партията на премиера Роберт Фицо – SMER – и нейните партньори. В неделя вечерта законът набързо бе публикуван в Държавен вестник, за да се изпълни условието да влезе в сила в понеделник, 1 юли.
Опозицията обяви, че ще обжалва закона в Конституционния съд на страната.
Още: Парламентът на Словакия подкрепи спорен план за преструктуриране на общественото радио и телевизия
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Как се стигна дотук и защо има протести?
На 20 юни словашкият парламент прие в извънредна процедура спорния Закон за медиите. За него гласуваха 78 депутати от общо 150 - всички представители на управляващата националистическо-популистка трипартийна коалиция. Опозицията бойкотира гласуването. Така RTVS стана STVR - Словашка телевизия и радио.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Снимка: Роберт Фицо, Getty Images
Новият закон обаче не въвежда само ново наименование на радиото и телевизията. "Опасяваме се, че новият закон има само една цел - да контролира какво ще се излъчва", казва журналистката от RTVS Сона Вайсова пред германската информационна агенция KNA. Според нея натискът на правителството на Фицо не се ограничава само до обществените медии - той засяга частните телевизии и вестници, както и културните институции.
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot
Още: "Изтребители за Украйна - това е държавна измяна": Фицо поиска разследване на бивш министър
"Днес парламентът окончателно премахна свободните обществени медии", заяви след гласуването на закона ръководителят на най-голямата опозиционна партия "Прогресивна Словакия" Михал Шимечка. "От 1 юли RTVS беше заменена от послушната и укротена STVR", тълкува решението по-късно той.
Германската асоциация на журналистите (DJV) също изрази загриженост. "Разпускането на обществената телевизия е сериозно нарушение на основните ценности на Европейския съюз", заяви председателят на DJV Мика Бойщер. Той призова Европейската комисия да започне процедура срещу Словакия, пише Deutsche Welle.
Още: След Вучич: И Фицо помага със снаряди на Киев. Путин иска повече, отколкото има в Украйна (ВИДЕО)
Фицо и войната му срещу медиите
Медиите, които критикуват политиката на Фицо, отдавна са трън в очите на министър-председателя. Той и неговата социалдемократическа партия SMER следват открито националистически курс. В трипартийното му правителство участва и ултрадясната Словашка национална партия (SNS). Фицо и други членове на правителството използват агресивна реторика. Те казват, че RTVS е "антисловашка" и участва в "незаконни" дейности. Остава обаче неясно какво се има предвид под това.
В същото време обществената телевизия в Словакия досега се радваше на висок рейтинг от населението. Институт "Медиана СК" потвърди това в представително проучване само преди няколко седмици. Сред повече от 2000 анкетирани словаци на възраст между 14 и 79 години почти 30% оценяваха RTVS като най-обективната медия в Словакия. Частният новинарски канал TA3 е предпочитан от 17,6% от хората, а частният телевизионен канал Markiza, който също е засегнат от цензурни мерки - от 16,6%.
Още: Либералната опозиция победи Роберт Фицо на евроизборите в Словакия
Лост за премахване на настоящия директор
Новият медиен закон е и лост за властите да се отърват от сегашния директор на телевизията Любош Махай. Той е на поста генерален директор на RTVS от 2022 г., а мандатът за тази позиция е пет години.
Наследникът му ще бъде назначен от 9-членна комисия. Тя се състои от четирима членове на правителството и петима депутати - и тук коалицията на Фицо има малко мнозинство. Новият главен изпълнителен директор вероятно трябва да работи под ръководството на правителството. Това не би било възможно без премахването на RTVS.
Чуват се и гласове, че от министерствата в Братислава е било поискано да бойкотират RTVS.
Още през април словашките журналисти излязоха на протест. Много от тях се облякоха в черно и така се появиха в ефир.
Още: Фицо с опит да превземе медиите: Словашките журналисти протестират в ефир (ВИДЕО)
Тогава Махай заяви, че е "особено загрижен за огромния натиск и намесите, които могат да засегнат всички сфери на обществените радио и телевизия". Той също така изрази опасения, че новата етична комисия "ще придобие компетенции извън правомощията си" и че "вътрешната свобода на редакторите на RTVS ще бъде застрашена".
"RTVS няма да бъде държавна медийна институция. Тя обаче ще попадне под пряко политическо влияние", предупреди преди месеци генералният директор.
Още: Роберт Фицо: Прощавам на стрелеца, но опозицията се опита да ме убие по политически причини (ВИДЕО)