Предварително споразумение за удължаване на спасителната програма на ЕС и МВФ вече има. То е изготвено от финансовите министри на страните-членки на еврозоната (Еврогрупата). Според БНТ освен за удължаване на настоящата спасителна програма с четири месеца, двете страни са се разбрали за нови реформи и трета спасителна програма. Може обаче да има корекции, тъй като се уточняват още детайли.
Най-големи претенции към Гърция има Германия. Тя иска „значителните подобрения” на обещанията за реформа от страна на Атина. „Може би ще има детайли по-късно – нека видим”, сподели гръцки представител пред Reuters. Председателят на Еврогрупата Йерун Дийселблум.
В края на февруари изтича срокът за оказване на помощ от ЕС и МВФ за Гърция на стойност 240 млрд. евро.
Сценарии
Германия ще загуби най-много от излизането на Гърция от еврозоната, в сравнение с останалите държави, които са я кредитирали. Това показва анализ на германското издание "Ди Велт".
Според данните Берлин ще загуби 92,7 млрд. евро, което е 3,3% от Брутния вътрешен продект (БВП) на страната или една трета от националния й бюджет.
На второ място е Франция със загуби от 71,5 млрд. евро или 3,5% от БВП, а на трето място е Италия с 62,1 млрд. евро загуби в размер на 3,8 от БВП.
И ако сумата от 330 млрд. евро за Гърция се е дала от Международния валутен фонд (МВФ), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия, то тези средства са били осигурени от Националните бюджети.
Според оценка на експертите ако страната все пак излезе от еврозонта, за стабилизирането на валутния съюз ще бъдат необходими още 250 млрд. евро.
Анализът на "Ди Велт" се появи на фона на информация, че ЕЦБ се подготвя за излизане на Гърция от еврозоната, пише БГНЕС. Има вече и разработен план, твърди "Шпигел".
Междувременно, след като вчера Волфганг Шойбле реагира много остро на искането на Гърция да бъде удължена с шест месеца спасителната програма, днес Ангела Меркел смекчи леко тона. Това дава оптимизъм, че няма да има повече сътресения.