Европейските социалисти предлагат премиерите на Сърбия и Косово Ивица Дачич и Хашим Тачи за Нобелова награда за мир. В писмо до председателя на норвежкия Нобелов комитет Торбьорн Ягланд освен двамата премиери от Партията на европейските социалисти предлагат и извънредния представител на Европейския съюз за външната политика Катрин Аштън, предаде Стандарт нюз.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Причината за тройната номинация е подписаното през пролетта на миналата година споразумение за нормализиране на отношенията между Белград и Прищина, което се случи под натиска на ЕС и с посредничеството на баронеса Аштън.
„Със споразумението от април 2013 г. тримата постигнаха значителна стъпка напред. Дълго време всички си мислеха, че това не е възможно. Предлагаме Аштън, Дачич и Тачи за Нобелова награда за мир, защото те имат и допълнително желание за траен мирен процс между Сърбия и Косово", обясни пред германския Die Welt председателят на ПЕС Ханес Свобода. По думите му това е важно за стабилността в региона и за признаването на албанското население.
В писмото се посочва, че отношенията между Сърбия и Косово „са крехки, но все пак ги има". Усилията за нормални отношения между двете страни са „безпрецедентни и предоставят възможност за постигане на траен мир в региона".
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Това не е първа номинация за Аштън,, Дачич и Тачи. Те вече бяха предложени за Нобел за мир от американски конгресмени. Наградата се присъжда през декември, но срокът за предложения изтича на 1 февруари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Други номинации все още не са известни, с изключение на предложението на двама норвежки депутати за Едуард Сноудън.
През 2013 г. отличието получи Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО).