Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейският съвет подкрепи Чехия срещу Русия и осъди "незаконните и подривни дейности" на Кремъл

25 май 2021, 06:17 часа • 3993 прочитания

Извън голямата извънредна тема "Беларус", снощният Европейски съвет, на който България беше представена от президента Румен Радев, обсъди още темите "Русия", "Великобритания" и "Близък изток" и "Мали". Заседанието на Съвета завърши рано тази сутрин.

По отношение на Русия, Европейският съвет изрично подчерта следното - "осъжда незаконните, провокативни и подривни дейности на Русия срещу ЕС, неговите държави членки и извън тях. ЕС потвърждава отново единството и солидарността на Съюза пред подобни актове, както и подкрепата му за държавите от Източното партньорство". С израза "подобни актове" се има предвид случая "Врбетице", като специално за него ЕС изрази солидарност с Чехия и подкрепи "нейните ответни действия" т.е. експулсирането на руски дипломати.

Същевременно, Европейският съвет потвърждава отново ангажираността си с петте принципа, ръководещи политиката на ЕС спрямо Русия. Той приканва върховния представител и ЕК да представят доклад с варианти на политиката за отношенията между ЕС и Русия, в съответствие с тези принципи, с оглед на заседанието му през юни 2021 г.

В отношенията с Обединено кралство, Европейският съвет приветства влизането в сила на 1 май 2021 г. на Споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС и Обединеното кралство. Това споразумение, заедно със Споразумението за оттегляне и протоколите към него, осигурява рамката за нашите отношения с Обединеното кралство. И двете споразумения следва да бъдат изпълнявани ефективно и в тяхната цялост, като същевременно трябва да се осигури оперативността на предвидените в тях управленски структури.

Двете споразумения предоставят на ЕС възможност да поддържа възможно най-тясно партньорство с Обединеното кралство, като същевременно се отчита фактът, че държава извън ЕС не може да се ползва със същите предимства като държава членка и че отношенията винаги трябва да се основават на баланс между правата и задълженията. Отношенията с Обединеното кралство следва да продължат да бъдат от взаимна полза и при никакви обстоятелства не могат да подкопават целостта на единния пазар, митническия съюз или автономността на ЕС при вземането на решения. Европейският съвет призовава Обединеното кралство да зачита принципа за недопускане на дискриминация между държавите членки.

Европейският съвет приканва ЕК да продължи усилията си за осигуряване на цялостното изпълнение на споразуменията, включително в областите, отнасящи се до правата на гражданите на ЕС, рибарството и еднаквите условия на конкуренция, като използва пълноценно инструментите съгласно споразуменията, в непрекъсната координация и постоянен диалог със Съвета и неговите подготвителни органи в съответствие с установената практика.

За Близкият изток, ЕС приветства постигнатото примирие, което би трябвало да сложи край на насилието. "ЕС ще продължи да работи с международните партньори за нов старт на политически процес. ЕС изтъква отново своята твърда ангажираност към решението за две държави", се казва в официалното комюнике на Съвета.

Относно Мали, Европейският съвет се присъединява към декларацията на ECOWAS и Африканския съюз и осъжда категорично отвличането на президента на прехода на Мали и министър-председателя и призовава за тяхното незабавно освобождаване. Европейският съюз има готовност да обсъди целенасочени мерки срещу политическите и военните лидери, които възпрепятстват малийския преход.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес