Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейският съвет не се разбра за единен отговор срещу Омикрон и за ядрената енергетика

17 декември 2021, 06:54 часа • 2290 прочитания

Европейският съвет не успя да постигне единодушие на последната си за 2021 година среща за единен отговор срещу новия вариант на коронавируса - Омикрон.

От официалното прессъобщение за резултатите от срещата става ясно, че има препоръка, но не и задължение, всички маловажни пътувания да бъдат прекратени. От написаното става ясно, че не трябва да има сътресения на Единния европейски пазар заради каквито и да е рестриктивни мерки и това е причината да има само препоръки, но не и задължителни правила на паневропейско ниво.

Лидерите на ЕС също така заявиха, че искат "бързо приемане" на плановете за ограничаване на валидността на европейския цифров сертификат за ваксинация срещу COVID-19, известен също като "зелен паспорт на ЕС". Сертификатът да важи до 9 месеца след първите две дози поставена ваксина, освен ако лицето не получи подсилваща инжекция. В изявлението се казва, че Европейската комисия "ще приеме делегиран акт по този въпрос", но не уточниха кога ще стане това.

На пресконференция след срещата на върха председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел заяви: "Научните данни са от ключово значение, когато става въпрос за Омикрон и ние сме напълно ангажирани, за да ускорим третата доза. Също така сме напълно ангажирани с укрепването на нивото на координация по отношение на мобилността."

Енергетика

Срещата на върха продължи по-дълго от очакваното, тъй като страните от ЕС дебатираха списъка за определяне на енергийните източници като част от плана на ЕС за превръщане на икономиките в по-щадящи околната среда, посочва БГНЕС. Редица страни, които са против ядрената енергетика, като Германия, Австрия и Люксембург, се борят ядрената енергия да не бъде класифицирана като "зелена". България обаче е на позиция, че ядрената енергия следва да е "зелена" - позицията беше защитена от президента Румен Радев. Франция е на същото мнение - около 70% от електроенергията във Франция се произвежда от атомни електроцентрали. Съответно лидерите на ЕС не бяха в състояние да публикуват никакво изявление, свързано с така наречената "таксономия" на блока - процесът на определяне на това какво се класифицира като зелена енергия и какво не.

"Различията означаваха, че не можахме да постигнем съгласие по заключенията. Ще се върнем отново към това", заяви председателят на Съвета на ЕС Мишел след срещата на върха.

В знак на френско-германското единство германският канцлер Олаф Шолц даде съвместна пресконференция с френския президент Еманюел Макрон в Брюксел. Но двамата лидери не можаха да избегнат факта, че се намират на противоположните страни на този спор.

"Перспективите са малко по-различни по отношение на пътя, който двете ни страни възнамеряват да следват. Отдавна Германия е взела решение, че ядрената енергия няма да играе роля за нас в енергийния преход", заяви Шолц.

Позицията за Русия

Държавните и правителствените ръководители от Европейския съюз решиха да удължат с шест месеца икономическите санкции срещу Русия, които са обвързани с изпълнението на Минските споразумения за уреждане на конфликта в Украйна до 31 юли 2022 г. ЕС отправи съвместно предупреждение към Русия, че ще бъде изправена пред "масивни последици", ако нахлуе в Украйна, което ще включва мерки, координирани със съюзниците.

Приета е декларация, в която се казва, че Москва трябва да "деескалира напрежението, предизвикано от военното струпване", което е организирала по границата с Украйна, и я призоваха да се включи в дипломатически преговори чрез съществуващия форум с Париж, Берлин и Киев. Едно нахлуване би довело до "сериозни мерки в отговор, включително ограничителни мерки, координирани с партньорите", се казва в заключенията от срещата на върха на фона на съобщенията, че САЩ настояват европейците да подготвят съвместен ответен удар срещу Москва.

Предупреждението дойде в момент, когато западните съюзници категорично отхвърлиха опита на Русия да осуети амбициите на Украйна за членство в НАТО и усилията на руския президент Владимир Путин да се договори директно със САЩ за разрешаване на кризата.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес