Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейският парламент се закани да заведе дело срещу Европейската комисия - заради върховенството на закона

08 юли 2021, 12:25 часа • 9693 прочитания

Европейските депутати официално влязоха в противоречие с Европейската комисия по темата "върховенство на закона (правото)" и налагането на санкции за неспазващите го чрез действия през бюджета на ЕС. Стигна се дотам, че ЕП се закани да съди ЕК заради забавяне прилагането на новите правила.

С резолюция, подкрепена от 529 евродепутати (150 гласуваха "против"), ЕП изрази съжаление, че ЕК е решила да се съобрази с необвързващите заключения на Европейския съвет от декември 2020 г. и да забави прилагането на Регламента на обвързаност с условия за защита на бюджета, като разработи насоки за прилагане.

Насоките не трябва да ограничават закона

Евродепутатите подчертават, че насоките не могат да променят, разширяват или ограничават текста на регламента за бюджетните условия. За да имат някаква добавена стойност, те трябва да изясняват как законодателните разпоредби ще се прилагат на практика, като очертават процедурата и методологията и същевременно избягват изчерпателни определения на абстрактните понятия, съдържащи се в регламента.

Те също така призовават ЕК да определи "ясна, точна и удобна за ползване система" за подаване на жалби съгласно регламента.

Нарушенията на върховенството на закона трябва да бъдат разследвани незабавно

Евродепутатите призовават ЕК да разследва бързо всички потенциални нарушения на принципите на правовата държава, "които засягат или сериозно рискуват да засегнат доброто финансово управление на бюджета на ЕС", като изтъкват, че "ситуацията в някои държави членки вече изисква незабавни действия". Затова ЕП иска ЕК да му докладва "възможно най-скоро" първите случаи, по които се провежда разследване.

Според Politico, едно от първите реални действия именно по темата с върховенството на закона ще е срещу Унгария. Американската медия пише в бюлетина си, че Брюксел няма да одобри преди 12 юли плана на Унгария за възстановяване от коронакризата. Той е на стойност 7,2 млрд. евро. Извън "върховенството на правото", ЕК счита, че плканът не отговаря на критерии за защита от корупция. Още: Ще спрат ли еврофондовете на Унгария?

ЕП може да предприеме правни действия срещу ЕК

Евродепутатите критикуват ЕК, че е пропуснала крайния срок 1 юни 2021 г., определен от ЕП, за прилагане на регламента и приемане на насоките. Те приветстват писмото на председателя на ЕП от 23 юни, в което се казва, че ако ЕК не предприеме действия, ЕП ще заведе дело в Съда на ЕС, и добавят, че ЕП трябва да продължи необходимата си подготовка по член 265 от Договора за ЕС срещу ЕК за "бездействие".

Регламентът за бюджетните условия е единственият законодателен акт на ЕС, който обвързва спазването на принципите на правовата държава с достъпа до средства на ЕС. Той влезе в сила на 1 януари 2021 г. Все още обаче не са предложени съответните мерки по него. Европейският съвет поиска от ЕК да отложи прилагането на регламента, докато държавите членки го оспорят пред Съда на ЕС (Полша и Унгария сториха това на 11 март 2021 г.) и докато ЕК разработи конкретни насоки за прилагане.

В резолюция, приета през март 2021 г., Европейският парламент отново изтъкна, че заключенията на Европейския съвет по този въпрос нямат правно действие, и определи 1 юни като краен срок за приемането на насоките.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес