Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейският парламент поиска Украйна да влезе в НАТО и ЕС

15 юни 2023, 14:27 часа • 2348 прочитания
Реклама

Европейският парламент прие резолюция, с която призова членовете на НАТО да начертаят и изпълнят ясен план за приемане на Украйна в Алианса.

В резолюцията, приета с 425 гласа "за", 38 "против" и 42 "въздържал се", евродепутатите подчертават, че очакват "процесът на присъединяване да започне след края на войната и да приключи възможно най-скоро".

Евродепутатите смятат, че до постигането на пълноправно членство на Украйна в НАТО, ЕС и неговите държави членки, заедно със съюзниците от НАТО и единомислещите партньори, трябва да работят в тясно сътрудничество с Украйна за разработването на временна рамка за гаранции за сигурност, която да бъде приложена веднага след края на войната. Парламентът подчертава, че интеграцията на Украйна в НАТО и ЕС ще повиши регионалната и глобалната сигурност и ще укрепи връзките между Украйна и евроатлантическата общност.

И в тази резолюция, ЕП отново потвърждава подкрепата си за решението на Европейския съвет да предостави на Украйна статут на държава-кандидат за членство в ЕС миналата година. Евродепутатите изразяват надежда за положителна препоръка от Европейската комисия, след като Украйна успешно изпълни седемте стъпки, посочени в становището на ЕК. Те настояват за ясен път за започване на преговорите за присъединяване, които при достатъчна подкрепа биха могли да започнат още тази година.

Необходимост от цялостен пакет от мерки на ЕС за възстановяване на Украйна

Парламентът призовава за всеобхватен и адекватен пакет от мерки на ЕС за възстановяване на Украйна, който следва да се съсредоточи върху непосредственото, средносрочното и дългосрочното помагане, реконструкция и възстановяване на страната. Евродепутатите очакват предстоящото предложение на Европейската комисия за преглед на настоящата многогодишна финансова рамка и предложения Механизъм за възстановяване на Украйна, който ще обхване финансирането на усилията за възстановяване на Украйна през следващите години.

Възстановяването на увредената инфраструктура и промишлен капацитет на Украйна следва да се извърши в съответствие с принципа "да изграждаме отново, но по-добре" и Европейския зелен пакт. Това ще помогне за насърчаването на цифрова икономика, без въглеродни емисии и превръщането на Украйна в модерна европейска социална държава и пазарна икономика, казват още евродепутатите.

ОЩЕ: ЕП призна разрушаването на язовир "Каховска" от Русия за военно престъпление

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес