Лидерите на ЕС подчертаха значението на борбата срещу бедността и неравенството, докато континентът излиза от пандемията на COVID-19, но държавите-членки остават разделени за ролята на Брюксел в изграждането на справедлива икономика, пише БГНЕС. Ръководителите на институциите на ЕС обсъдиха план за действие със заинтересовани страни като синдикатите и гражданското общество, преди среща на върха в събота.
"Ще трансформираме европейското икономическо управление, благодарение на този план за действие моделът ще бъде по-балансиран, по-справедлив за по-добра Европа", заяви домакинът Антониу Коща, социалистическият премиер на Португалия. Няколко лидери, по-специално германската канцлерка Ангела Меркел и холандският премиер Марк Рюте, присъстваха само чрез видеовръзка. Срещите започнаха в петък с конференции, събрали представители на гражданското общество и синдикалисти, докато френският президент Еманюел Макрон и други лидери присъстваха на работни срещи.
„Живеем безпрецедентно време“, заявиха част от участниците в изявление, наречено „Социалният ангажимент на Порто“ Те призоваха за „преход към зелена, социално справедлива и цифрова икономика. С нарастването на безработицата и неравенствата поради пандемията е важно да насочваме ресурсите там, където са най-необходими, за да укрепим икономиките си и да насочим политическите си усилия към равни възможности“, гласи изявлението им. Лидерката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен изтъкна в дискусията, проведена във внушителната стара митница на Порто, че тази "много важна социална среща на върха идва в абсолютно точното време, след като преживяхме много тежка година". Тя обеща процес, който да гарантира, че възстановяването на коронавируса ще доведе до „достойни заплати“.
"Не може да има общо възобновяване на социална Европа, без да се преосмисли нашият икономически модел", посочи Лука Визентини, генерален секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите. По думите му "трябва да се отдалечим от старата мантра на строгите ограничения и фискалната дисциплина”. Събитията се провеждат само дни след като Португалия, която е с едно от най-ниските нива на разпространение на коронавирус в Европа, навлезе във финалната фаза на премахване на своите Covid ограничения.
В основата на икономическата дискусия е предложение на Еврокомисията да накара страните да се насочат към 78-процентна трудова заетост до 2030 г., към обучение на поне 60% от възрастните всяка година и намаляване броя на хората в риск бедност с 15 милиона. Това би било допълнение към огромния план за възстановяване на ЕС на стойност 750 милиарда евро, чиито ползи трябва да започнат да се усещат тази година. Предложението обаче няма задължителна сила за страните-членки.
Левите партии организираха контрасреща и планират да демонстрират по улиците на Порто в събота, твърдейки, че двудневната среща е една говорилня. В плана за социални действия на ЕС "очевидно липсва амбиция", каза Оливие Де Шутер, специален докладчик на ООН за правата на човека. Той каза, че 700 000 души в Европа спят по улиците всяка вечер и над 20 милиона работници живеят в бедност поради увеличаването на несигурните трудови договори, използвани от цифровите платформи за доставка на храна и таксита.
27-те държави-членки на ЕС са дълбоко разделени по социалните въпроси. Южните страни като Франция, Италия, Испания и Португалия са решени да настояват за защита на икономически уязвимите. Богатите северни страни, обвързани със своите успешни национални модели, и източните страни, които се страхуват да загубят своята конкурентоспособност, отказват да продължат по този път. "Има съпротива, нежелание, моменти на напрежение, но те са необходими, за да има напредък днес", каза Макрон.