Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейската комисия пак поиска Северна Македония да впише българите в конституцията си

01 ноември 2024, 17:15 часа • 2737 прочитания

Добросъседските отношения и регионалното сътрудничество остават съществен елемент от процеса на разширяване на ЕС, каза посланикът на ЕС в Северна Македония Михалис Рокас на съвместна пресконференция с министъра по европейските въпроси Орхан Муртезани, след като му връчи доклада на ЕК за напредъка на държавата.

Рокас каза, че Северна Македония има подкрепата на ЕС в амбицията си за преговорите за присъединяване, за което е необходимо да бъдат осъществени промените в конституцията, в която да бъдат включени "гражданите, които живеят в границите на държавата и които са част от други народи, като българите”.

На въпрос дали е възможно промените в конституцията да влязат в сила, след като Северна Македония влезе в ЕС и може ли това да стане без промяна на преговорната рамка, Рокас заяви, че посланието на председателя на ЕК Урсула Фон дер Лайен по време на посещението ѝ миналата седмица в Скопие е било ясно, че краткосрочната цел е страната да отвори първия клъстер от преговорите с ЕС колкото се може по-бързо. Още: ЕК настоя Скопие да промени Конституцията и да изгради добросъседски отношения с България

"Почти сме готови"

"Почти сме готови, трябва да бъдат направени конституционните промени, които вашата държава се съгласи, че ще осъществи, и с диалог се надявам, че всички политически партии ще се обединят и ще направят необходимите важни крачки за напредък. Уверена съм, че ще можем да преодолеем пречките, които все още съществуват”, цитира дословно думите на Урсула Фон дер Лайен посланикът на ЕС в Скопие.

Рокас посочи, че в доклада на ЕК за Северна Македония има 120 препоръки, които страната трябва да осъществи през следващата година.

"Това е списък от реформи, които правителството се е съгласило да изпълни и чието изпълнение ще позволи разпределянето на значителна финансова подкрепа”, каза Рокас. Още: Мицкоски: Конституционни промени със забавено действие - само при редовен кабинет в България

Освен необходимостта от приемане на конституционни промени, в доклада на ЕК се подчертава, че двустранните споразумения със съседните държави - Споразумението от Преспа и Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България - "трябва да се прилагат добросъвестно".

Рокас посочи, че страната трябва да продължи да изпълнява реформите, свързани със съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност и доверието в правосъдната система, което трябва да бъде засилено. 

"ЕК се стреми да следва скрининг доклада по отношение на фундаменталните ценности, както и пътните карти, които са съобразени с преговорната рамка, за да отвори първия клъстер възможно най-скоро и когато са изпълнени съответните условия. Нашата оценка е, че през годината има известен напредък в областта на борбата с организираната престъпност и ограничен напредък в съдебната система, за разлика от миналата година, когато нямаше напредък. По отношение на борбата с корупцията, за съжаление, няма напредък, но (в доклада) има положителни елементи и те се наблюдават в областта на селското стопанство, развитието на селските райони, риболова, транспорта и регионалните политики”, каза Рокас, цитиран от БТА. Още: Северна Македония прие 20-годишна стратегия за развитие с фокус ЕС, не каза и дума за България

По думите му много положително в доклада е това, че Северна Македония остава напълно синхронизирана с общата външна политика и политика на сигурност на ЕС.

Реакциите

По-рано днес посланикът на Европейския съюз в Северна Македония връчи доклада и на председателя на Върховния съд Беса Адеми, съобщиха медиите в Северна Македония.

Президентът на страната Гордана Силяновска, премиерът Християн Мицкоски и председателят на парламента на Северна Македония Африм Гаши получиха доклада на ЕК за напредъка на страната в деня, в който той беше представен. Още: Мицкоски: Македония направи много отстъпки, Европа трябва да отвори вратите си 

Северна Македония няма да се отклони от реформите, защото това е единственият начин да се подобри живота на гражданите и да бъде укрепено досието на страната по пътя към членство в ЕС, заяви на пресконференция, след като получи доклада на Европейската комисия, премиерът на страната Християн Мицкоски. 

Той посочи, че гражданите са уморени от целия процес и че Северна Македония неоправдано е в чакалнята на ЕС, "но единствената устойчива и стратегическа цел за бъдещето на всички си остава членството в Европейския съюз".

 

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес