Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европарламентът реагира на заплахите за митата от страна на Тръмп

07 февруари 2025, 10:44 часа • 428 прочитания

Във вторник (11 февруари) евродепутатите ще оценят настоящото състояние на търговските отношения между ЕС и САЩ, многостранния подход и потенциалните реакции на ЕС, съобщават от пресслужбата на Европейския парламент. Очаква се и реакция на думите на президентът Доналд Тръмп, който декларира, че "категорично" ще въведе мита срещу ЕС, като се позова на недоволството от действията на ЕС срещу американски технологични фирми и на търговския дефицит при стоките.

Той също така заплаши, че ще използва митата, за да окаже натиск върху Дания да предаде Гренландия. Наскоро президентът Тръмп обяви 25-процентно мито върху стоки от Канада и Мексико, което по-късно отложи с един месец, както и 10-процентно мито върху вноса от Китай.

Още: Заради митата: Търговският дефицит на САЩ е нараснал рязко

Как ще реагира ЕС?

Парламентът е ангажиран с многостранния подход и призова за спешна реформа на Световната търговска организация (СТО). Водещи членове на ЕП заявиха неотдавна, че е "наложително САЩ и ЕС да работят в тясно сътрудничество в защита на многостранния подход и международния ред, основан на правила". Междувременно ЕС засили инструментите, с които разполага, за да защити търговията си, които вече включват Инструмента за борба с икономическата принуда, предназначен да даде възможност на ЕС да реагира в краен случай на икономическо изнудване от страна на чужда държава.

Още: ЕС готви необичаен отговор, ако Тръмп наложи мита

По данни на Комисията ЕС има излишък от 154 млрд. евро в търговията със стоки със САЩ, докато САЩ поддържат излишък от 104 млрд. евро в търговията с услуги с ЕС, което води до общ търговски излишък на ЕС от три процента спрямо общия търговски поток от 1,5 трилиона евро. През 2023 г. САЩ са най-големият партньор за износа на стоки от ЕС и вторият най-голям партньор за вноса на стоки от ЕС.

И още реакции

На следващия ден - сряда, 12 февруари, евродепутатите ще разгледат и решението на новата администрация на САЩ да се оттегли от редица международни организации и споразумения. След встъпването си в длъжност на 20 януари 2025 г. президентът Доналд Тръмп подписа редица укази, с които определи приоритетите на новата администрация на САЩ, включително оттеглянето на страната от Световната здравна организация (СЗО) и Парижкото споразумение относно изменението на климата.

Президентът Тръмп също така обяви спирането на помощта за развитие (с много ограничени изключения) за три месеца и предприе стъпки за закриването на Агенцията на САЩ за международна помощ (USAID), чиито служители ще бъдат пуснати в административен отпуск считано от 7 февруари. Заедно с представители на Комисията членовете на ЕП ще обсъдят въздействието на тези решения в международен план и бъдещото участие на ЕС в тези глобални инициативи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес