Европарламентът отне имунитета на гръцки евродепутат неонацист

27 април 2021, 12:14 часа • 1243 | прочитания

Депутатите от ЕС гласуваха за премахване на имунитета на гръцкия евродепутат Йоанис Лагос, бивш лидер на неонацистката партия "Златна зора", осъден на затвор в родината си, съобщи във вторник Европарламентът.

Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?

Още: Житейски бизнес план за рускините: Намери си мъж, прати го да умре в Украйна, вземи му парите (ВИДЕО)

Законодателите одобриха решението, като 658 го подкрепиха и само 25 се обявиха против на тайното гласуване, проведено в понеделник, съобщи АФП.

Гласуването се проведе по искане на гръцките власти, след като през октомври Лагос получи присъда от 13 години затвор заедно с други лидери на крайнодясната партия по обвинения, включително управление на престъпна организация.

Присъдата не можеше да бъде приложена по делото на Лагос (48), който имаше имунитет, тъй като беше избран в Европейския парламент през 2019 г.

Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании

Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса и Харков (ВИДЕО)

Продължителният процес срещу лидерите на „Златната зора”, включително основателя на партията Никос Михалолиакос, се разглежда като един от най-важните в съвременната политическа история на Гърция.

Присъдата сложи край на възхода на крайнодясната партия, която беше трета по популярност в страната през 2015 г. Твърдите действия на властите бяха предизвикани от убийството на 34-годишния антифашистки рапър Павлос Фисас, намушкан до смърт пред кафене в предградието Керацини в западната част на Атина през септември 2013 г. Михалолиакос и по-голямата част от признатите за виновни вече са зад решетките, но №2 в „Златна зора” Христос Папас в момента е в бягство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес