Във вторник Европейският парламент даде окончателно зелена светлина на обширната програма на ЕС за земеделски субсидии, въпреки съпротивата на природозащитниците, които осъдиха условията ѝ като създаване на лъжливо впечатление за отговорност към околната среда, предаде АФП.
Сумите са огромни. Общата селскостопанска политика (ОСП) възлиза на 387 милиарда евро за седем години - една трета от общия многогодишен бюджет на ЕС - като 270 милиарда евро ще бъдат предоставени като директна помощ за европейските земеделски производители.
Разходите на ЕС ще влязат в сила през 2023 г., а Франция остава основната страна бенефициент. Членовете на ЕП гласуваха с огромно мнозинство в подкрепа на трите текста, които съставляват общия пакет от субсидии.
Реформата, чието оформяне с държавите членки на ЕС отне месеци, предвижда изплащане на премии на земеделски стопани, които участват в по-екологични дейности, използват по-щадящи околната среда техники или допринасят за подобряване на хуманното отношение към животните.
Теоретично държавите членки ще трябва да отделят средно по 25 % годишно от преките плащания за тези "екорежими" между 2023 и 2027 г., като през първите две години ще могат да отделят само 20 %.
"Това става за първи път", заяви германският евродепутат Петер Яр, който е ръководител на един от трите законодателни текста на програмата.
"Нашата задача беше да проведем последователна реформа в рамките на определения срок и успяхме", каза той.
Съгласно закона Брюксел ще проверява дали държавите членки спазват целите на блока за намаляване на парниковите газове, както и за намаляване на пестицидите наполовина до 2030 г. Една четвърт от земята също така трябва да бъде запазена за биологично земеделие.
Но активистката за борба с климатичните промени Грета Тунберг заяви преди гласуването, че планът е "катастрофален за климата и околната среда", а депутатът от Зелените Беноа Бито го нарече "подарък за евроскептиците, агробизнеса и скептиците по отношение на климата, които са работили, за да гарантират, че тази ОСП служи на най-големите ферми".
Критиците твърдят, че по-голямата част от субсидиите се отпускат без благоприятни за климата условия или надзор и че екологичните аспекти са намалени в сравнение с предишния многогодишен пакет.
Сега предложението се връща към държавите-членки на ЕС за окончателно гласуване, преди да влезе официално в сила.