Европейският съюз трябва да ратифицира Конвенцията за превенция и борба с насилието над жени с оглед на становището на Съда на ЕС от 2021 г.
Още: Еди Рама заговори за смекчаване на забраната на TikTok
Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие, има много ранени (ВИДЕО)
Това становище ще бъде обсъдено от евродепутатите в настоящата пленарна седмица на Европейския парламент.
Истанбулската конвенция остава международният стандарт за изкореняване на насилието, основано на пола, заявяват евродепутатите в проекторезолюцията, която ще обсъдят във вторник и ще подложат на гласуване в сряда.
Като осъждат отстъплението срещу равенството между половете в някои държави членки, например в Полша, където правителството иска да се оттегли от Конвенцията и е въвело фактическа забрана на абортите – се очаква евродепутатите да призоват националните органи да се борят срещу дезинформацията относно Конвенцията.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
От пресцентъра на ЕП отбелязват, че шест години след като ЕС подписа Конвенцията, той все още не я е ратифицирал поради отказа на няколко държави членки в Съвета на ЕС. В становище, публикувано на 6 октомври 2021 г., Съдът на ЕС потвърди, че Съветът може да пристъпи към ратифициране на Конвенцията, без преди това да има съгласието на всички държави членки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Евродепутатите също така ще призоват останалите шест държави от ЕС, които все още не са ратифицирали Конвенцията - България, Чехия, Унгария, Латвия, Литва и Словакия - да го направят незабавно, успоредно с процеса в ЕС.
Новината идва на фона на отхвърлените от депутатите предложения за промени нови по-тежки мерки за защита на жертвите от домашно насилие и превенцията. Два законопроекта бяха внесени в НС от групите на "Демократична България" и БСП, но предизвикаха единствено коментиране на Истанбулската конвенция, прокарване на трети пол и джендър идеология, както и обиди от парламентарната трибуна.
ОЩЕ: Бимбалов за поредното безумно убийство: Дефинирайте "домашно насилие", дебелокожи партийни велможи
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб