Европейският съюз трябва да ратифицира Конвенцията за превенция и борба с насилието над жени с оглед на становището на Съда на ЕС от 2021 г.
Това становище ще бъде обсъдено от евродепутатите в настоящата пленарна седмица на Европейския парламент.
Истанбулската конвенция остава международният стандарт за изкореняване на насилието, основано на пола, заявяват евродепутатите в проекторезолюцията, която ще обсъдят във вторник и ще подложат на гласуване в сряда.
Като осъждат отстъплението срещу равенството между половете в някои държави членки, например в Полша, където правителството иска да се оттегли от Конвенцията и е въвело фактическа забрана на абортите – се очаква евродепутатите да призоват националните органи да се борят срещу дезинформацията относно Конвенцията.
От пресцентъра на ЕП отбелязват, че шест години след като ЕС подписа Конвенцията, той все още не я е ратифицирал поради отказа на няколко държави членки в Съвета на ЕС. В становище, публикувано на 6 октомври 2021 г., Съдът на ЕС потвърди, че Съветът може да пристъпи към ратифициране на Конвенцията, без преди това да има съгласието на всички държави членки.
Евродепутатите също така ще призоват останалите шест държави от ЕС, които все още не са ратифицирали Конвенцията - България, Чехия, Унгария, Латвия, Литва и Словакия - да го направят незабавно, успоредно с процеса в ЕС.
Новината идва на фона на отхвърлените от депутатите предложения за промени нови по-тежки мерки за защита на жертвите от домашно насилие и превенцията. Два законопроекта бяха внесени в НС от групите на "Демократична България" и БСП, но предизвикаха единствено коментиране на Истанбулската конвенция, прокарване на трети пол и джендър идеология, както и обиди от парламентарната трибуна.
ОЩЕ: Бимбалов за поредното безумно убийство: Дефинирайте "домашно насилие", дебелокожи партийни велможи