Европейските съюзници на Украйна проявяват умерен оптимизъм, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп няма да принуди Киев да започне преждевременни преговори с Русия. Според запознати с въпроса европейски официални лица, пожелали анонимност, тъй като разговорите са били при закрити врати, оценката е резултат от поредица от затворени двустранни разговори с членове на екипа на Тръмп, в които трансатлантическите партньори са изложили аргументите си за продължаване на подкрепата за Украйна.
Обменените становища увеличават вероятността бъдещата администрация на САЩ да съдейства на раздираната от войната Украйна да си върне силната позиция преди провеждането на каквито и да било преговори, са заявили те. Още: Bloomberg: Загуба на земи, отказ от НАТО и малка армия: Вероятните условия на Путин за мир
Участниците в тези разговори обаче предупреждават, че не знаят какво ще направи бъдещият президент на САЩ, който има опит в отхвърлянето на съвети или промяна на посоката на действие в последния момент.
Представителите на Тръмп очевидно са били възприемчиви за два аргумента, казват европейците: че новият лидер на САЩ ще рискува унижение, сравнимо с хаотичното изтегляне на президента Джо Байдън от Афганистан, ако дръпне шалтера на Киев, и че ако позволи на Русия да постигне подобна победа, това само ще окуражи Китай да разгледа по-агресивни ходове. Още: Недалечно бъдеще: Украйна ще може да стреля по Москва със своя версия на ATACMS - ракетата "Трембита"
Дни преди да положи клетва като 47-ия президент, все още не е ясно как Тръмп ще се справи с войната на Русия в момент, когато тя наближава тригодишнината си. Макар че експертите по планиране в екипа на Тръмп предлагат няколко идеи, няма план за Украйна, който да бъде приет след встъпването в длъжност на 20 януари, твърдят европейски и украински служители.
Въпреки това разговорите предизвикаха чувство на предпазливост и облекчение в европейските столици, където властите бяха предвидили най-лошия сценарий, ако Тръмп изпълни обещанието си за бързо прекратяване на войната - и потенциално постигане на споразумение, което ще постави Киев настрана и ще укрепи руския диктатор Владимир Путин.
Говорителят на преходния екип на Тръмп не е отговорил веднага на запитванията за коментар. Още: "Путин, ела си вземи парите": Байдън и Тръмп се обединиха за Украйна, подобряват позицията ѝ в преговорите
Срещата в Мар-а-Лаго
Италианският министър-председател Джорджа Мелони, ярък поддръжник на Украйна, която също затвърди връзката си с Тръмп с посещение този месец в имението му Мар-а-Лаго във Флорида, заяви, че не предвижда западно оттегляне от Украйна - и подчерта логиката на укрепване на позициите на Киев.
"Единственият начин да принудим Русия да седне на масата за преговори е да създадем трудна ситуация за тях", каза Мелони миналата седмица след срещата си с Тръмп и неговите съветници. "Тръмп има способността да използва както дипломация, така и възпиране и очаквам, че това ще се случи и този път", добави тя. Още: ЕС се опасява, че Тръмп ще отмени решения на Байдън срещу Русия
Най-малкото, хвалбите на Тръмп от предизборната кампания за прекратяване на войната на Путин в Украйна до встъпването му в длъжност не са на дневен ред. Номинираният от него за специален пратеник за Украйна и Русия Кийт Келог заяви пред Fox News, че се надява решението да бъде намерено през първите 100 дни на администрацията.
Бързото разрешаване на войната "сега е малко вероятно - и чуваме, че всъщност графикът се е изместил малко по-нататък към Великден", заяви министърът на външните работи на Великобритания Дейвид Лами пред BBC Radio 4. Той заяви, че не вижда "никакви доказателства, че Путин иска да седне на масата".
С напредването на руските сили и завземането на територии в Източна Украйна Москва няма стимул да участва в преговори, докато укрепва позициите си. Руският външен министър Сергей Лавров отхвърли призива на Тръмп за незабавно прекратяване на огъня миналия месец и го определи като "път за никъде". Още: Недалечно бъдеще: Украйна ще може да стреля по Москва със своя версия на ATACMS - ракетата "Трембита"
Представители на екипа на Тръмп също се присъединяват към европейските власти. Майкъл Уолц, високопоставеният помощник на Тръмп за негов съветник по националната сигурност, съобщи, че от Украйна ще бъде поискано да намали възрастта за наборна военна служба, за да укрепи позициите си на бойното поле преди евентуално постигане на споразумение за прекратяване на конфликта.
Но европейските лидери, сред които и германският канцлер Олаф Шолц, са били изнедани след разговорите си с Тръмп за готовността на новоизбрания президент за намиране на решение. Преизбраният бивш президент е поставял интелигентни въпроси за войната по време на срещи и разговори с европейци, твърдят европейски официални лица. Според хора, запознати с разговорите, Тръмп е изразил интерес да ръководи така наречената "сделка на века", когато става въпрос за Украйна. Той също така е изразил критики към поведението на Путин, казват те, дори когато се опитва да отвори канал за комуникация с руския лидер - Още: Британски войски в Украйна, за да има мир? Стармър ще дойде в Украйна за разговори
Все пак новоизбраният президент е създал впечатлението, че не е силно ангажиран със съдбата на Украйна или не признава стратегическото значение на войната за интересите на САЩ, посочват лицата.
От позиция на силата
Лидерите в Европа са все по-убедени, че в обозримо бъдеще ще се стигне до споразумение за прекратяване на войната. Надеждата е, че затягането на санкциите срещу Москва и настояването за военна подкрепа за Киев ще наложат икономически и военен удар върху Русия и ще създадат възможност за започване на преговори за Украйна. Още: Украйна рискува да загуби войната, но има и по-лош вариант
Миналата седмица САЩ и Обединеното кралство наложиха най-агресивните си досега санкции срещу руската петролна индустрия, като се прицелиха в две фирми, които осъществяват повече от една четвърт от руския износ на петрол по море.
Независимо от предизборната реторика, която клони срещу Украйна, екипът на Тръмп е наясно какво би могъл да означава един провал във войната, особено с оглед на изтеглянето от Афганистан, смятат редица служители. Още: Анализ: Без САЩ НАТО не може да се изправи срещу Русия
Когато става дума за намиране на решение, се признава, че всяка сделка ще трябва да включва гаранции за сигурността на Киев под някаква форма, заявяват те. Според запознати с обсъжданията това неминуемо ще доведе до напрегнат дебат дали да се ангажират американски войски, ако Украйна бъде нападната след прекратяване на огъня, което е важен елемент за осигуряване на европейската подкрепа, пише Bloomberg.
Келог, който преди това беше съветник по националната сигурност на бившия вицепрезидент Майк Пенс, предложи да се поддържа определено ниво на подкрепа за Украйна, за да може тя да преговаря от позицията на силата. Той е очертал потенциално споразумение, което включва замразяване на сегашната фронтова линия, създаване на демилитаризирана зона и отлагане на въпроса за членството на Украйна в НАТО „за продължителен период от време“. Още: Мъск и Путин: Двойката, която тревожи Европа
Според европейски официални лица е много малко вероятно членството на Украйна в НАТО, чийто отказ е едно от водещите настоявания на Русия, да се придвижи напред с Тръмп. Европейците обаче искат да го запазят на масата при евентуални преговори, категорични са те.
Превод: Ганчо Каменарски