Европа реагира предпазливо на резултата от турския референдум за конституционни промени и още по-големи пълномощия на държавния глава Реджеп Ердоган.
Още: Китай отговори на Зеленски и каза снабдява ли Русия с оръжия
Още: По време на война: Русия наказа свой генерал
Генералният секретар на Съвета на Европа Торбьорн Ягланд заяви, че с „оглед на малката разлика в полза на промените турското ръководство ще трябва много внимателно да обмисля следващите си стъпки“.
Крайно важно е, подчерта Ягланд, „да се осигури независимостта на правосъдието съгласно принципа на върховенството на закона, закрепен в Европейската конвенция за правата на човека“. Турция е пълноправен член на Съвета на Европа, който „е готов да подкрепя страната в този процеси“, увери Ягланд.
Австрийският министър на външните работи Себастиан Курц написа в Twitter, че референдумът „показа колко е разделена страната, сътрудничеството с ЕС ще бъде дори още по-сложно". Турция официално е кандидатка за ЕС, въпреки че процесът на присъединяването се движи на бавен ход в продължение на години.
Още: “Народът отстоява волята си“: Огромен митинг в Истанбул (ВИДЕО)
Още: Израелски войници върнаха у дома куче, отвлечено от "Хамас" преди 550 дни (СНИМКИ)
„Странно е да видиш как демокрацията се съпротивява на демокрацията. Мнозинството има право да решава, но аз съм обезпокоен от новата турска конституция“, заяви датският премиер Ларс Расмусен в една от социалните мрежи, цитиран от БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради Газа: Първа в света страна обяви извънредни мерки срещу Израел
Още: Хиляди войници, милиони снаряди: Без помощта на Северна Корея, Русия нямаше да издържи досега
Официален представител на НАТО заяви, че конституционният референдум в страната-членка на алианса „е проблем на турския народ“.
Според данните при над 99% от преброените бюлетини промените са били подкрепени от 51,37% от избирателите, срещу 48,63% гласували с „не“. Разликата е 1,25 млн. души. Освен в самата Турция, измененията са получили мощна подкрепа и отвън – близо 2/3 от турските избиратели в Германия и Австрия са гласували с „да“ за разширяването на президентските правомощия.