Лидерите на държавите от Европейския съюз се събират на двудневна среща в Брюксел. Във фокуса на дискусиите им са Нагорни Карабах и Беларус. В тази връзка ще се обсъдят и отношенията с Турция. Отравянето на Алексей Навални и връзките с Китай са други две, предвидени за дискусия теми.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Срещата на върха трябваше да бъде миналата седмица, но беше отложена заради едноседмична карантина за председателя на Европейския съвет Шарл Мишел след негов контакт със заразен с COVID-19.
Европейските лидери ще разгледат и укрепването на единния пазар и ускоряването на цифровата трансформация в ЕС.
В Брюксел за срещата на върха ще бъде и българският премиер Бойко Борисов.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Малко по-късно следобед правосъдната комисия в ЕП трябва да излезе с резолюция за ситуацията в България. Припомняме, че членове на групата зададоха въпроси на българското правителство и прокуратура във връзка с върховенството на закона в страната и протестите. Тях коалиционният партньор в правителството и вицепремиер Красимир Каракачанов определи като опит за натиск върху България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Днес групата трябва да обобщи резултатите от изслушванията по темата, които се състояха в Брюксел. На тях трябваше да присъстват премиера Бойко Борисов и главният прокурор Иван Гешев, но те изпратиха свои заместници.
В същото време заседанието на евролидерите и резолюцията на LIBE идват часове след като бяха обявени докладите по новия механизъм за наблюдение върховенството на закона в страните -членки. За България и Румъния той замества механизма за наблюдение, който важеше до момента.
Първият по рода си доклад за върховенството на закона в ЕС идва и в момент, когато институциите на евросъюза обсъждат как да обвържат стандартите за върховенство на закона с финансирането от ЕС в следващия седемгодишен бюджетен план на блока като допълнителен стимул за спазване на принципите на членство. Това неминуемо ще предизвика и коментари от евролидерите.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Унгария и Полша - които вече са изправени пред така наречените дисциплинарни процедури по член 7 заради опасенията за върховенството на закона на ЕС - са предпазливи по отношение на всички мерки, които могат да ограничат достъпа им до пари в ЕС, и заплашиха да блокират бюджета и пакета за възстановяване на коронавирус, докато не са доволни от мерките за върховенство на закона.
Германското председателство на Съвета на ЕС изготви компромисен план за прекратяване на спора, който според критиците отслабва първоначалното предложение на Комисията. Предложените мерки са "ново допълнение към нашия набор от инструменти за върховенство на закона, нов превантивен механизъм", каза Юрова във вторник, добавяйки, че "това запълва важна празнина, защото ни липсва инструмент, който би позволил да се идентифицират проблемите на ранен етап ... вече имаме процедури за нарушение, например имаме процес по член 7, но това са инструментите, които ни позволяват да реагираме, след като често е твърде късно."