Политически лидери от целия спектър на партии в Европейския парламент са изпратили писмо до германския канцлер Ангела Меркел (Германия е ротационен председател на ЕС) и председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен с искане върховенството на правото и закона да се превърне в условие за отпускане на европари, предаде АФП.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
В писмото не се посочват конкретни примери за държави, които не спазват принципа за справедливост на базата на правото. В Европа обаче в момента "черните овце" са Полша и Унгария.
"Дойде моментът да се ускори борбата срещу подкопаването на демокрацията, на правовата държава и на основните права в самия център на ЕС", заявиха лидери на консерваторите, социалдемократите, либералите и зелените в Европейския парламент.
В писмото си евродепутатите настояват, че 27-те страни членки трябва да одобрят предложение на ЕП от април 2019 г., в което като условие за отпускането на европейски фондове се поставя спазването на върховенството на закона. Впоследствие тази инициатива беше блокирана от страните членки.
Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)
Още: Земетресение разлюля Исландия
Евродепутатите трябва да одобрят бюджета на ЕС, договорен от Европейския съвет на четидневна среща на върха миналия месец. Писмото беше публикувано в навечерието на началото на преговорите между ЕП и Европейския съвет, които трябва да доведат до постигане на компромис по бюджета. През юли Европарламентът предупреди, че няма да одобри версията, която предложиха страните-членки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски ще обсъди с няколко държави разполагането на военен контингент в Украйна
Още: Германия конфискува 40 млн. долара на Русия под формата на петролен танкер
Заключителната декларация от срещата на върха на ЕС миналия месец беше доста двусмислена по въпроса за върховенството на закона. Унгарският премиер Виктор Орбан изрази задоволство от използваната формулировка.