Европейският съюз добави Русия към списъка си с юрисдикции, които не сътрудничат за данъчни цели - или към т.нар. данъчни убежища.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
"ЕС продължава да насърчава лоялната данъчна конкуренция и да се бори с вредните данъчни практики. Днес Съветът на ЕС реши да добави Британските Вирджински острови, Коста Рика, Маршаловите острови и Русия към списъка на ЕС на юрисдикциите, които не сътрудничат за данъчни цели. С тези допълнения списъкът на ЕС вече включва 16 юрисдикции", съобщиха от блока.
Останалите страни са Американска Самоа, Ангуила, Бахамски острови, Фиджи, Гуам, Палау, Панама, Самоа, Тринидад и Тобаго, Острови Търкс и Кайкос, Американски Вирджински острови и Вануату.
Съветът на ЕС изразява "съжаление", че тези юрисдикции не си сътрудничат по данъчни въпроси, и ги приканва да подобрят правната си рамка, за да разрешат установените проблеми, гласи съобщението в сайта на Съвета.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
"Призоваваме всички държави, включени в списъка, да подобрят правната си рамка и да работят за спазването на международните стандарти в областта на данъчното облагане. Същевременно сърдечно поздравявам Северна Македония, Барбадос, Ямайка и Уругвай, тъй като те успешно изпълниха своите ангажименти и могат да бъдат извадени от документа за актуалното състояние", заяви Елизабет Свантесон - министърът на финансите на Швеция, която е ротационен председател на Съвета на ЕС.
Русия е включена в списъка, след като групата по кодекса за поведение провери новото руско законодателство, прието през 2022 г., спрямо критериите за добро данъчно управление. В крайна сметка установи, че Руската федерация не е изпълнила ангажимента си да се справи с вредните аспекти на специалния режим за международните холдинги (критерий 2.1).
Освен това диалогът с Русия по въпроси, свързани с данъчното облагане, беше спрян след руската агресия срещу Украйна.
Списъкът на ЕС на юрисдикциите, които не си сътрудничат за данъчни цели, беше изготвен през декември 2017 г. Той е част от външната стратегия на ЕС в областта на данъчното облагане и има за цел да допринесе за продължаващите усилия за насърчаване на доброто данъчно управление в световен мащаб.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Юрисдикциите се оценяват въз основа на набор от критерии, определени от Съвета на ЕС. Тези критерии обхващат данъчната прозрачност, справедливото данъчно облагане и прилагането на международните стандарти, предназначени да предотвратят ерозията на данъчната основа и прехвърлянето на печалби.
Работата по списъка е динамичен процес. От 2020 г. насам Съветът на ЕС актуализира списъка два пъти годишно. Следващото преразглеждане е насрочено за октомври 2023 г.
ОЩЕ: Как България се измъква и не санкционира руснаци по правилата на ЕС