Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС вижда Русия като проблем, но не знае как да се справи с него

30 ноември 2017, 17:00 часа • 9578 прочитания

Ние класифицираме ​Русия като проблем​,​ но не знаем какво е решението на този проблем​. ​​Отношенията между Русия и ЕС трябва да бъдат разглеждани от гледна точка на намесата на Русия в страните членки.​ ​ В момента всички европейски държави идентифицират Русия като недобра страна и проблем​, ​с ко​й​то трябва да се справ​ят.​ Това стана ясно от думите на Кадри Лийк, от Европейския съвет за външна политика (EСВП), която представи доклад "Одит на силата в отношенията между ЕС - Русия", предаде репортер на Actualno.com.

​В него авторката разглежда какви промени са настъпили в отношенията между ЕС и Русия през последните 10 години и какви са те в момента. Използвайки мрежата си от 28 национални изследователи, ЕСВП проучва как различните страни в Европа виждат собствените си отношения с Русия, както и тези на ЕС; как възприемат руската намеса във вътрешните си дела и какво може да бъде направено за една по-устойчива Европа.​

​Политиката на санкции

Има значителен консенсус по отношение на европейските политики, свързани с Русия. Има редица санкции, които се подкрепят от повечето държави в Европа. Хората са наясно обаче, че санкциите работят в рамките на някакви ограничения. По-голямата ча​ст​ от запитаните смятат, ​че санкциите могат да се премахнат едва след спазването на ​М​инското споразумение (споразумението за Украйна - бел. ред.). Голяма част от държавите са възприели ​санкциите и работят по тяхното осъществяване.

​Къде е Брюксел, къде е Москва?

Ако разгледате на по-дълбоко ниво какво е състоянието​ в ЕС,​ няма разделение на два лагера, а има много различни мнения, които ​обаче ​не са започнали да кристализират ясно​, коментира Кадри Лийк.​ Русия иска да ​се ​върне към политиката на сфери на влияние. ​Тя се позиционира на другия полюс на ​Е​вропейския съюз, защото ЕС инвестира много в либералния ред, тъй като е поддръжник на този ред.

Обратно на очакванията на Русия, ЕС не се срина. Русия върви бавно​ към обръщане в посока Европа​, става ясно още от доклада.​ Намесата на Русия във вътрешните работи на Европа​ е свързана с​ ерозира​нето на​ либералните сили. Русия е декларирала, че иска да ​се ​превърне в демократична държава от ​з​ападен тип, но сега тя се опитва ​да затвори ЕС​ в една кутия, в която не сме давали съгласие да бъдем​, поясни Лийк.​

​Фронтовете на информационната война

Ние трябва да правим разграничение между аспектите на руската информационна война. ​В​се повече особено в западните страни това не е част от някакъв​ мащабен​ план и стратегия, а д​ействия на различни руски​ институции, ​зад които стои идеята, че Западът е враг​. По-скоро не може да се говори за заговор, коментира Кадри Лийк чрез доклада си.​

Има руска намеса​ в изборите на САЩ​, но не това е довело Доналд Тръмп на власт​ например​. ​Причините са много и различни. Британският дебат е пример ​как Русия може да бъде обвинявана за Brexit, но напротив - Москва не е виновна за това, тъй като Brеxit e проблем на британското общество, стана ясно още от думите на Лийк.

​"​Европейският съюз, за съжаление, винаги се учи и взима решения, когато ножът е опрял до кокала​", коментира българският евродепутат от групата на ЕНП/ГЕРБ Андрей Ковачев.​ По думите му диалогът с Русия не ​е прекъснат от страна на Европейския съюз.​

​Според Ковачев ЕС иска ​Руската федерация да бъде ​един предвидим партньор.​​ Виждаме, че колкото и някои да казват, че санкциите не работят, те ​дават своето ​отражение на руския бюджет и икономика. Целта е не руските граждани да страдат,​ но​ не може​,​ когато извършиш нещо срещу международното право, останалите страни да стоят ​в ​страни и да го поощряват​, категоричен бе Ковачев.

​По думите на Весела Чернева, директор на българския офис на ЕСВП, за 10 години са се случили много неща - Крим, Грузия, Украйна, ролята на Русия в Близкия изток. "Виждаме, че гледната точка към Русия много се промени. Дори една Испания преди година бе доста пасивна по отношение на Русия, но след случилото се в Каталуния, стана много ангажирана, каза Чернева.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес