Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС удря вноса на храни заради употребата на пестициди

17 февруари 2025, 06:03 часа • 2118 прочитания

Европейският съюз планира да въведе допълнителни ограничения за внос на хранителни продукти, третирани със забранени в блока токсични пестициди. Така ще бъдат решени част от оплакванията на земеделските производители, които негодуват срещу по-строгите стандарти, с които се сблъскват на все по-конкурентния световен пазар. Европейската комисия „ще установи принцип, според който най-опасните пестициди, забранени в ЕС по здравни и екологични причини, няма да бъдат допускани обратно в ЕС чрез вносни продукти“, се казва в проекта. През изминалата година фермерите от ЕС протестираха в цяла Европа срещу нарастващата тежест на правилата на блока в областта на климата и околната среда, пише БГНЕС. Още: Пестицидите съдържат все повече опасни за човека „вечни замърсители“

Как ЕС ще се пребори срещу пестицидите? 

Още: Срещу споразумението “Меркосур“: Френските фермери на протест

Особено в Западна Европа те се противопоставят на търговското споразумение, сключено с блока Меркосур, включващ Аржентина, Бразилия, Уругвай и Парагвай, поради по-ниските изисквания в тези държави.Планът на ЕС обаче може да предизвика отпор от страна на президента Доналд Тръмп, който многократно е обвинявал ЕС в несправедливо отношение към САЩ. Като призова миналата седмица за реципрочни мита за търговските партньори на САЩ, администрацията на Тръмп изрично заяви, че планира да вземе предвид бариерите пред търговията, които биха могли да включват регулациите на блока.

ЕС класифицира малка част от пестицидите като опасни, забранявайки ги поради вредата им за здравето и околната среда.Комисията планира да избягва всеобщите забрани и да процедира индивидуално при вземането на решения относно употребата на токсични пестициди, като взема предвид пазарните реалности и страната на произход. За тази цел тя ще започне оценка на въздействието тази година, за да разгледа въздействието на всяко решение върху конкурентната позиция на ЕС и международните последици, включително спазването на правилата на Световната търговска организация (СТО).

Още: Нобелови лауреати: ЕС да смекчи правилата за генетично модифициране

СТО допуска автономни мерки, ако те са обосновани от легитимна политическа цел, като например здравни или екологични причини. Но последиците от регулациите на ЕС в чужбина, по-специално неговите екологични правила, са ябълка на раздора с трети държави."Файненшъл Таймс" съобщи, че ЕС се опитва да блокира вноса на някои хранителни продукти, включително американски култури като соя. Блокът иска да диверсифицира източниците си на протеини, които в момента са силно концентрирани във вносители като Аржентина и Бразилия, тъй като зависимостите правят хранителната система уязвима към колебанията на световния пазар и рисковете за устойчивостта.В тази връзка ЕС ще разработи план за справяне с тези предизвикателства, за да предложи „по-самостоятелна и устойчива протеинова система на ЕС, като в същото време диверсифицира вноса“, се казва в документа. Проектът все още подлежи на промени, преди да бъде официално публикуван.

Още: Учени: Измиването на плодове и зеленчуците премахва ли пестицидите?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес