„Европа трябва да бъде играч, а не игрище“, обобщи председателят на Европейския съвет Шарл Мишел по време на телематична пресконференция заедно с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и германския канцлер, Ангела Меркел, след виртуалната среща с китайския президент Си Дзинпин, посветена на икономическите отношения, действията в областта на климата и кризата с COVID-19.
Още: Зеленски: Тръмп може да спре Путин, той е силен и непредсказуем
Още: Арестуван и осъден условно: Холивудски актьор в челен сблъсък с полицията в Атина
Мишел подчерта, че с днешната среща те са направили още една стъпка за изграждане на по-балансирани отношения с Китай. Това беше основното послание, което европейците предадоха на Си, от когото поискаха връзка, която дава резултати, основани на нашите взаимни ангажименти и генерира конкретни резултати и за двете страни, бяха думите на белгийския политик. Той каза, че има области, в които е постигнат напредък, но други, където "има какво още да се направи".
ЕС, основният търговски партньор на Китай, изисква от азиатския гигант „реципрочност“ и „равни възможности“ при достъпа до вътрешния си пазар, поради което те водят преговори за инвестиционно споразумение от 2014 г. насам. По този договор Фон дер Лайен потвърди, че е необходим по-голям напредък, за да се постигне „общата цел за завършване на преговорите тази година“.
Германският канцлер Ангела Меркел подчерта, че е особено важно Китай да се чувства ангажиран с Парижкото споразумение преди следващата климатична конференция в Глазгоу и определянето на нови цели. Европейците подчертаха, че Китай е "ключов глобален партньор" по този въпрос и поискаха повече амбиция, припомняйки надеждата на ЕС да постигне климатичен неутралитет до 2050 г.
Още: Фицо: Словакия ще намали помощта за бежанците от Украйна
Още: Рекорд: Канарските острови са приели 46 843 мигранти през 2024 г.
По въпроса за правата на човека в Китай Мишел подчерта, че "демократичните гласове в Хонконг трябва да бъдат чути" и призова Пекин да изпълни обещанията си пред Хонконг и международната общност. Представителите на ЕС също предложиха на Си да разреши изпращането на независими наблюдатели за проверка на жалби относно злоупотреби срещу уйгурската общност, китайска етническа група с мюсюлманско мнозинство в региона Синцзян, пише БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Марчел Чолаку: Румъния в Шенген ще донесе на икономиката ни масивния импулс, от който имаме нужда
Още: Украйна обяви кой е бил най-големият финансов донор на страната през 2024 г.