Европейската комисия ще поиска днес от държавите от ЕС да намалят отоплението, за да помогнат на Европа да преживее зимата без руска енергия и без да нанесе опустошителен удар върху икономиката си, предава АФП.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
През последните дни руският президент Владимир Путин се заигра със заплахите си да прекрати доставките на газ за блока, но Брюксел иска от страните от ЕС да се подготвят за най-лошото.
"Подготвяме се за всякаква възможност, независимо дали става дума за сериозни смущения или за пълно прекратяване на доставките на руски газ... Ако се случи най-лошото, ще трябва да сме готови", заяви в началото на юли председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Страсбург.
След като на 24 февруари Путин изпрати войски в Украйна и Западът отговори със санкции срещу Москва, Русия започна да намалява доставките си на газ, очевидно за да попречи на страните от ЕС да попълнят резервите си.
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
ЕС се бори да замени руските доставки с по-далечни източници като САЩ, Норвегия, Азербайджан и Алжир.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
Но в понеделник Международната агенция по енергетика предупреди, че неруските газови ресурси "просто няма да бъдат достатъчни".
Очаква се Брюксел да поиска от страните да приемат задължителни мерки за ограничаване на отоплението до 19 ºС и на климатизацията до 25 ºС в обществени и търговски сгради, "където това е технически възможно".
Планът показва, че ЕК се фокусира основно върху потреблението на енергия от електроснабдителните дружества и промишлеността, тъй като домакинствата съставляват едва 37% от общото търсене на газ.
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир
Брюксел настоява също държавите "да преминат към ядрена енергия, където това е възможно", и съветва страните, които искат да се откажат от атомната енергия, да отложат планираното закриване на атомни електроцентрали.
А за да се сведат до минимум прекъсванията на газовите електроцентрали, резервните генератори, захранвани с дизелово гориво, трябва да могат да поемат работата "поне за пет дни".
Плановете на ЕС за оцеляване през зимата идват на фона на нарасналата тревога за това колко силно ще се отрази на европейската икономика руският газов срив през следващите месеци.
Планът няма да включва таван на цените на енергията - идея, която беше силно подкрепена от САЩ, но която европейците досега изключваха като жизнеспособно решение на проблема със свръхзависимостта си от Русия.