Служители на агенцията за външните граници на Европейския съюз скоро ще бъдат разположени по границите на страни извън ЕС в Западните Балкани. Това е част от плана за ограничаване на незаконните имигранти от региона, съобщи Европейската комисия.
Още: САЩ налагат санкции, свързани с газопровода "Северен поток 2"
Още: Главчев: Ще подпиша споразумението с Украйна, ако събере мнозинство в Народното събрание
"Броят, с който разполагаме в момента в Западните Балкани, е около 500 служители от Frontex, които вече са разположени, но днес те са разположени само на границата между партньорите от Западните Балкани и външните граници на ЕС", заяви комисарят по вътрешните работи Илва Йохансон.
"С новия мандат ще бъде възможно да се разполагат и вътрешно, така да се каже, между двама различни партньори от Западните Балкани", каза тя и добави, че Frontex трябва да вземе решение за необходимата численост.
Тази мярка е част от Плана за действие за Западните Балкани, предложен от Европейската комисия за справяне с нарастването на броя на мигрантите, влизащи в ЕС през Западните Балкани.
Още: Фондацията на ПЕС се ангажира да подкрепи идейната дискусия и подготовката на кадри на БСП
Още: Нова украинска атака със западни ракети в Русия (ВИДЕО)
По данни на Frontex през първите 10 месеца на годината са регистрирани повече от 128 000 незаконни преминавания на границата на ЕС през Западните Балкани. Това представлява 168% увеличение спрямо същия период на 2021 г., пише БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Полупремиер, полукмет: Кошмарният старт на новия френски министър-председател Франсоа Байру
Още: Влакова катастрофа в Русия: Пътнически влак се блъсна в товарен (ВИДЕО)
Друг стълб на плана на Комисията, представен ден преди срещата на върха ЕС-Западни Балкани в Албания, е за по-добро визово съгласуване между държавите от Западните Балкани и ЕС, за да се гарантира, че чуждите граждани, които пътуват до Западните Балкани без визи, не преминават след това в ЕС.
Повечето страни от Западните Балкани имат безвизов режим с ЕС. Йохансон заяви, че Сърбия е основното пристанище за влизане в ЕС за такива хора.
Сърбия е сключила безвизови споразумения с Армения, Азербайджан, Бахрейн, Беларус, Боливия, Гвинея Бисау, Индия, Индонезия, Катар, Китай, Куба, Киргизстан, Кувейт, Казахстан, Монголия, Оман, Русия, Суринам, Турция и Ямайка.
Още: Не сте достойни да сте чехи: Идват огромни пречки пред руснаците да вземат чешко гражданство
Още: Арестуваха четирима журналисти - наркодилъри в Албания
Неотдавна тя прекрати безвизовия режим с Тунис и Бурунди и "обеща да направи същото, когато става въпрос за Индия, а също така обеща да продължи да съгласува действията си с други трети държави", каза комисарят.
"Но всички партньори от Западните Балкани имат значителни пропуски, когато става въпрос за привеждане на визовата политика в съответствие с ЕС, и затова те трябва да бъдат отстранени във всички страни от Западните Балкани", добави тя.
Тя каза също така пред репортери, че "при по-силно привеждане в Сърбия може да има и риск от нови маршрути, които да използват безвизовите режими в други страни от Западните Балкани".
Очаква се визовото изравняване да бъде обсъдено от лидерите на срещата на върха ЕС-Западни Балкани в Тирана във вторник.
Привеждането в съответствие с външната политика и политиката за сигурност на ЕС, включително с режимите на санкции, което е предварително условие за присъединяване към блока, също ще бъде включено в дневния ред.
И тук Сърбия е изключение, тъй като досега отказваше да наложи каквито и да било ограничителни мерки на Русия заради войната в Украйна.
Сръбският президент Александър Вучич заплаши да бойкотира срещата на върха, която за първи път се провежда в страна от Западните Балкани, заради спора с Косово.
Срещата на върха ще се проведе дни преди срещите на министрите и лидерите на вътрешните работи на ЕС в Брюксел, на които ще бъдат обсъдени статутът на кандидат за членство на Босна и Херцеговина и либерализирането на визовия режим за Косово.
ОЩЕ: Frontex: Нелегалните влизания в ЕС през 2021 г. са повече от преди пандемията