Европейският съюз започва работа по създаването на режим на санкции в областта на правата на човека, подобно на „Закона Магнитски“ в САЩ.
Още: В Абу Даби: Еди Рама изнесе серенада на Джорджа Мелони за ЧРД (ВИДЕО)
Още: Председателят на гръцкия парламент се впуска в президентската надпревара
Това обяви ръководителят на дипломацията на ЕС Жозеп Борел на пресконференция след среща на външните министри на 28 страни от общността в Брюксел, цитиран от БГНЕС.
"По искане на редица държави се съгласихме да започнем работа по създаването на глобален режим на санкции във връзка с правата на човека, който ще бъде подобен на „Закона Магнитски“ в САЩ“, каза той. На въпрос на журналистите дали някои страни са против подобен режим, Борел отговори: "Ако една страна възразяваше, ние не бихме решили да започнем процеса. Това решение изисква единодушие, имаме силен консенсус."
Борел подчерта, че ЕС вече има подобни режими на санкции, например срещу лица, които са отговорни за използването или разпространението на химическо оръжие. „Наличието на същия инструмент ще ни позволи да реагираме на сериозни нарушения на правата на човека“, добави той.
Още: Две години след забраната: Украйна още не дава да се преговаря директно с Путин
Още: Грузинският президент осъди нападението срещу Гиорги Гахария
„Законът Магнитски“ беше приет от Конгреса на САЩ и подписан от президента Барак Обама през декември 2012 г. Законът предвижда прилагането на едностранни санкции срещу руски служители, които са виновни от гледна точка на САЩ за нарушаване на човешките права в родината си. През декември 2016 г. Сенатът прие законопроект, предвиждащ възможността за разширяване на "Закона Магнитски" за други страни, а не само за Русия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна си върна 25 военнопленници, сред които защитници на "Азовстал" и тежкоболни (СНИМКИ)
Впоследствие такива закони бяха приети и в Канада, Латвия, Литва и Естония, а съответните законопроекти се разглеждат в още няколко страни.