Европейската комисия повиши прогнозата си за растежа на еврозоната през 2023 г. с 0,2 пункта до 1,0%, като за България той е 1.5%, въпреки че също така ревизира прогнозата си за инфлацията до 5,8%.
Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?
„Европейската икономика продължава да проявява устойчивост в предизвикателния глобален контекст. По-ниските цени на енергията, намаляването на ограниченията в предлагането и силният пазар на труда подкрепиха умерения растеж през първото тримесечие на 2023 г., разсейвайки опасенията за рецесия“, заяви ЕК в прогнозата си за 2023 г.
Това по-добро от очакваното начало на годината повишава прогнозата за растежа на икономиката на ЕС до 1,0% през 2023 г. (0,8% в зимната междинна прогноза) и 1,7% през 2024 г. (1,6% в зимната прогноза). Възходящите корекции за еврозоната са с подобен мащаб, като сега се очаква растежът на БВП да бъде 1,1% и 1,6% съответно през 2023 г. и 2024 г. Поради продължаващия натиск върху базисните цени инфлацията също беше ревизирана нагоре в сравнение със зимата - до 5,8% през 2023 г. и 2,8% през 2024 г. в еврозоната.
ОЩЕ: Икономиката на ЕС се връща към растеж
Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса и Харков (ВИДЕО)
Според предварителната експресна оценка на Евростат през първото тримесечие на 2023 г. БВП е нараснал с 0,3% в ЕС и с 0,1% в еврозоната. Водещите показатели предполагат продължаване на растежа през второто тримесечие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
„Поради запазването на високата инфлация условията за финансиране ще продължат да се затягат. Въпреки че се очаква ЕЦБ и другите централни банки на ЕС да са към края на цикъла на повишаване на лихвените проценти“, добавя ЕК.