Принудителното връщане на сирийци от Европейския съюз в родната им страна засега е невъзможно. Това заяви еврокомисарят по въпросите на миграцията Магнус Брунер. Австрия тази седмица сигнализира, че планира да депортира бежанците обратно в опустошената от войната в Сирия, след като водената от ислямисти бунтовническа офанзива сложи край на десетилетната власт на клана Асад в страната. Брунер, който също австриец, даде да се разбере след разговори с министрите на вътрешните работи в Брюксел, че подобна стъпка би била преждевременна.
Още: Все повече европейски страни спират хуманитарните визи за сирийци
Сирийските бунтовнически сили, ръководени от ислямистката групировка Хаят Тахрир аш Шам (HTS), назначиха временен министър-председател, който да ръководи Сирия до месец март, и обещаха да въведат „върховенство на закона“. Но тъй като HTS се корени в „Ал Кайда“, радостта от свалянето на Асад е придружена от несигурност за бъдещето на страната, която е съставена от много етноси, предаде БГНЕС.
"Ситуацията все е нестабилна"
„Засега бих казал, че принудителното завръщане не е възможно“, каза Брунер и посочи, че доброволното завръщане у дома „може да бъде привлекателно за много сирийци“, празнуващи края на бруталното управление на Башар Асад. „Тъй като ситуацията все още е нестабилна, трябва да се съсредоточим върху тези доброволни завръщания“, подчерта еврокомисарят. Той обяви подкрепата си за евентуална финансова помощ за завръщащите се от страна на ЕС.
Още: След падането на Асад: Бежанци у нас искат да се върнат в Сирия
Войната в Сирия - отприщена от кървавото потушаване на протестите от Асад през 2011 г. - спомогна за възникването на мигрантска криза, в резултат на която през 2015 г. в Европа пристигнаха повече от един милион души. Няколко държави от ЕС, включително Германия и Италия, замразиха нови молби за убежище от сирийски граждани след свалянето на Асад.