Председателят на Европейския съвет Доналд Туск представи плановете си за преговори с Великобритания, отхвърляйки искането на премиера Тереза Мей за провеждане на паралелни преговори за излизането от общността и бъдещите отношения с Брюксел.
Още: Разкритие: Осъден за педофилия работил с деца в Украйна
Още: Огнена стихия: Избухна огромен пожар в депо за отпадъци (ВИДЕО)
Това става ясно от черновата на насоките на съюза, които също така призовават за „поетапен подход“, приоритет на който е методичният развод. В текста се посочва също, че европейските лидери трябва да решат „кога е постигнат необходимият напредък, който да позволи преговорите да продължат на следващо ниво“.
В черновата също така е предвидено преходно споразумение с Лондон през 2019 г. Според текста не може да се подписва сделка за бъдещата връзка между ЕС и Великобритания преди излизането на страната от общността през 2019 г., но преговорите за създаване на рамка за новите отношения могат да започнат щом веднъж бъде договорено споразумението за раздяла.
„Преговорите може също да се опитат да създадат преходно споразумение, което е в интерес на Съюза и да осигурява мостове към предвидима рамка за бъдещите отношения“, се казва в текста. То обаче ще е за ограничен период от време и в рамките на европейското законодателство, предаде БГНЕС.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 08.04.25 - Каква е визията на Тръмп за Украйна?
Още: Украйна конфискува милиони на руски олигарх, близък до Путин
В черновата се казва още, че Брюксел ще направи всичко възможно, за да постигне конструктивна сделка за Брекзит, но се готви и за възможен провал на преговорите. ЕС „ще работи упорито, за да постигне този резултат, но ще се подготви, за да може да се справи със ситуацията също и ако преговорите се провалят“, се казва в текста.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За пръв път: Зеленски призна, че в руската Белгородска област има украински военни (ВИДЕО)
Още: Вучич обяви новия премиер, ясно е кога ще гласуват кабинета
Сега предстои черновата да бъде изпратена до лидерите на 27-те страни от съюза, които да се запознаят с нея.