Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС официално прие новите санкции срещу Русия, вижте пълния осми пакет

06 октомври 2022, 14:29 часа • 2033 прочитания

Европейският съвет подписа официален документ, с който се прилага осми пакет от санкции срещу Русия заради „ескалиращата военна агресия срещу Украйна“ и „незаконното анексиране на Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон“.

Новите наказателни мерки срещу Владимир Путин и военната му машина включват ценови таван на руския петрол, който беше договорен по-рано през седмицата от постоянните представители на страните членки в ЕС.

"Пакетът, договорен днес, въвежда в законодателството на ЕС основата за прилагане на таван на цените, свързани с морския транспорт на руски нефт за трети държави, и допълнителни ограничения върху морския транспорт на суров нефт и петролни продукти за трети държави", пише в документа.

Комбинацията от тези мерки работи по следния начин - забранява се извършването на морски транспорт и предоставянето на техническа помощ, брокерски услуги, финансиране или финансова помощ, свързани с транспорт до трети държави на суров нефт (от декември 2022 г.) или нефтопродукти (от февруари 2023 г.), които произхождат или се изнасят от Русия.

Дерогацията от ценовия таван ще позволи предоставянето на транспорт и на съответните услуги, ако нефтът или петролните продукти се закупуват на или под предварително установен ценови таван. Новата забрана за корабите на ЕС да извършват морски транспорт на такива продукти за трети държави ще се прилага от датата, на която Съветът ще вземе единодушно решение за въвеждане на ценовия таван. Този таван "ще намали драстично приходите, които Русия получава от петрол, след като незаконната ѝ война срещу Украйна завиши световните цени на енергията. Ограничаването на цените на петрола може да послужи и за стабилизиране на световните цени на енергията", констатират от ЕС.

Според "Политико" Кипър, Малта и Гърция, чиито танкери превозват по-голямата част от руския петрол, ще получат известни отстъпки. Унгария също е успяла да си издейства изключение. Външният министър на страната Петер Сиярто заяви, цитиран от „Ройтерс“, че ценовият таван на руския петрол няма да важи за доставки по тръбопроводи. Будапеща е най-големият критик на европейските санкции срещу Москва.

Що се отнася до търговията, ЕС удължава забраната за внос на стоманени продукти, които произхождат от Русия или се изнасят от нея. Допълнителни ограничения за внос се налагат още на дървесна маса и хартия, цигари, пластмаси и козметика, както и на елементи, използвани в бижутерийната промишленост, като камъни и благородни метали. Продажбата, доставката, трансферът или износът на допълнителни стоки, използвани в авиационния сектор, също ще бъдат ограничени.

Договореният днес пакет включва още:

- Налагане на санкции на физически и юридически лица, които са участвали в организирането на незаконните "референдуми", на представители на отбранителния сектор и на известни лица, разпространяващи дезинформация за войната. Съветът реши също така да разшири критериите за включване в списъка, за да не се заобикалят санкциите;

- Разширяване на списъка със забранените изделия, които могат да допринесат за военното и технологичното усъвършенстване на Русия или за развитието на нейния сектор на отбраната и сигурността. Списъкът вече ще включва някои електронни компоненти, допълнителни химикали и стоки, които могат да бъдат използвани за смъртно наказание, изтезания или друго жестоко, нечовешко или унизително отношение;

- Забрана за продажба, доставка, трансфер или износ на огнестрелни оръжия за граждански цели и техните основни компоненти и боеприпаси, военни превозни средства и оборудване, паравоенно оборудване и резервни части;

- Забрана за гражданите на ЕС да заемат длъжности в управителните органи на някои руски юридически лица, образувания или органи, които са държавна собственост или се контролират от държавата;

- Включване в списъка на държавните предприятия, за които важи забраната за трансакции, на Руския регистър на морските кораби - предприятие със 100% държавно участие, което извършва дейности, свързани с класификацията и инспекцията на руски и неруски кораби и плавателни съдове;

- Пълна забрана за предоставяне на услуги за портфейли, сметки или попечителство на криптоактиви на руски лица, независимо от общата стойност на тези криптоактиви;

- Забрана за предоставяне на архитектурни и инженерни услуги, както и на консултантски услуги в областта на информационните технологии и правни консултации в Русия.

Европейският съвет реши също така, че от днес географският обхват на ограниченията ще бъде разширен, така че да обхване и неконтролираните от Украйна райони на областите Запорожие и Херсон. Съответните правни актове скоро ще бъдат публикувани в Официален вестник на ЕС.

„Ние нанасяме допълнителен удар върху военната икономика на Русия, ограничаваме нейния капацитет за внос и износ и сме близо да се освободим от руската енергийна зависимост. ЕС ще подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо“, заяви топ дипломатът на блока Жозеп Борел.

ОЩЕ: Силно напрежение между Хърватия и Сърбия заради последните санкции срещу Русия

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес