Външните министри на ЕС одобриха санкции срещу 11 човека заради нарушения на правата на човека в Китай, Мианмар и Русия, предаде БГНЕС.
Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?
Четири китайски длъжностни лица и една държавна институция са в черния списък заради репресиите на Пекин над уйгурското малцинство.
Този силно символичен ход е първият път, когато Брюксел наказва Пекин заради нарушения на правата на човека, откакто наложи оръжейно ембарго през 1989 г. след събитията на площад Тянанмън, съобщи АФП.
Китайското външно министерство предупреди, че Пекин ще "реагира с твърда ръка" срещу всякакви санкции заради действията си в западния регион Синдзян.
Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
Мерките са част от пакет от санкции заради нарушаване на човешките права, насочени към лица от Русия, Северна Корея, Еритрея, Южен Судан и Либия, уточниха дипломати.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
Механизмът, предназначен да улесни блока при санкциониране на нарушителите на правата, стартира този месец със санкции срещу четирима руски служители заради ареста и осъждането на критика на Кремъл Алексей Навални.
Дипломати заявиха, че новите санкции срещу Русия ще бъдат насочени към лица, които стоят зад злоупотреби в региона на Чечня, управляван с желязна ръка от лоялния на Кремъл Рамзан Кадиров.
ЕС ще замрази активи и ще забрани издаването на визи на 11 служители на хунтата на Мианмар заради военния преврат миналия месец и репресиите срещу демонстрантите.
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
Според германския външен министър Хайко Маас, ексцесиите и насилието в страната са неприемливи, затова „няма да можем да избегнем налагането на санкции”.
Дипломатически източници твърдят, че бизнесът, свързан с военните, вероятно ще бъде подложен на санкции през следващите седмици.
Турция ще участва срещата, докато страните-членки обсъждат усилията за подобряване на връзките след увеличаването на напрежението около Източното Средиземноморие миналата година.
Брюксел приветства стъпките на турския президент Реджеп Тайип Ердоган за намаляване на напрежението чрез възобновяване на преговорите с Гърция по спорната им морска граница.
Все още съществуват опасения относно свободите, след като бяха предприети действия за забраната на ключова опозиционна партия и решението на Ердоган Турция да напусне Истанбулската конвенция за предотвратяване на насилието над жени..
Върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел подготви доклад, който очертава възможностите на блока, които ще бъдат обсъдени от лидерите на страните от ЕС по-късно тази седмица.
Договорените през декември санкции срещу Турция заради сондажите край Кипър бяха оставени на заден план заради възможността от затопляне на отношенията между Брюксел и Анкара.