Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС може да приеме Молдова и Грузия без окупираните им от Русия територии

24 ноември 2023, 11:39 часа • 1984 прочитания

Европейският съюз може да обмисли вариант за приемане на Молдова и Грузия в блока без териториите на Приднестровието, Абхазия и Южна Осетия. Това са земи от двете страни, които Русия трансформира в буфери и поддържа военно присъствие в тях - първата се намира в Молдова, а останалите две непризнати републики са в Грузия.

Още: Руските окупатори в Южна Осетия застреляха грузински гражданин

"Европейското бъдеще на Грузия и Молдова не може да бъде заложник на конфликти", заяви говорителят на ЕС по външната политика Петер Стано пред "Известия". В същото време той припомни, че Брюксел подкрепя "териториалната цялост и суверенитета" на двете държави.

Наскоро Европейската комисия препоръча начало на преговори за членство в ЕС на Молдова и Украйна, а в същото време даде на Грузия статут "кандидат за членство".

Проблемът с Приднестровието

Приднестровската молдовска република се самопровъзгласи за отделна държава през 1990 г. Тя няма международноправен статут. Населена е основно с руснаци, украинци, молдовци и българи (село Паркани).

Още: Молдова: Руските войски в Приднестровието нарушават режима на сигурност

На 22 юли 2005 г. парламентът на Молдова одобрява законопроект за статута на Приднестровието, според който руските военни части трябва да напуснат областта до 31 декември 2006 г. Областта трябва да влезе в единното икономическо, митническо и валутно пространство на Молдова, но получава собствена конституция и правителство, сформирано от Върховния съвет на Приднестровието – законодателен орган, който се избира след всенародно гласуване. Този закон е оценен негативно от посредниците в урегулирането на конфликта (Русия, Украйна и ОССЕ). Към днешна дата преговорите за окончателния статут продължават, а руските войски все още са там.

На 17 септември 2006 г. e проведен референдум за определяне на статута на Приднестровието. С преобладаващо мнозинство населението се произнася за независимост и съюз с Русия. Резултатите от референдума обаче са оспорени от международната общност. Молдова също не го признава.

Още: Майдан по грузински: Местните спецслужби се подсигуряват

Снимка: Град Тираспол в Приднестровието, Getty Images

Южна Осетия и Абхазия не искат в Русия

Тази година, с навършването от 15 г. след края на войната на Русия в Грузия, Тбилиси разкритикува руския агресор и призова за край на окупацията в двата района Абхазия и Южна Осетия.

През 2008 г., в нощта на 7 срещу 8 август, руската армия навлезе в Грузия, уж за да се "притече на помощ" на Южна Осетия. За пет дни руските сили разгромиха грузинските и заплашиха да превземат грузинската столица. Споразумение за мир в крайна сметка доведе до изтегляне на руските военни, но Москва призна независимостта на Южна Осетия и на Абхазия - другия грузински проруски сепаратистки регион. Оттогава запазва силно военно присъствие там.

Още: Абхазия: Не искаме в Русия

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес