Ще фалира ли "Булгаргаз" заради "Боташ" и "Топлофикация"? Енергийният министър е притеснен

09 април 2025, 16:57 часа • 1860 | прочитания

Макар и да не е говорил за фалит - енергийният министър Жечо Станков изглежда е притеснен за финансовото състояние на Булгаргаз", което по думите му е "много тежко". Една от причините за това е договорът с "Боташ", а другата е неплатените сметки от страна на "Топлофикация" - София. Това стана ясно от участието на министъра в блиц-контрола в ресорната комисия. Въпросът за финансовото състояние на дружеството повдигна Драгомир Стойнев от БСП. 

Колко пари е загубил "Булгаргаз" през годините?

Министърът на енергетиката Жечо Станков представи и информация от времето на кабинета "Борисов" 3, когато той беше заместник-министър на енергетиката. По думите му всичко, натрупано като финансов капитал и средства по сметките на "Булгаргаз" в периода от 2015 до 2021 година в последните четири години е стопено. 

"2021 г. дружеството беше на печалба над 60 милиона лева. Още следващата година заради действията, които бяха предприемани от следващите управляващи, дружеството започна да трупа загуба в рамките на 93 милиона лева, следващатга година 60 милиона лева, по-следващата 270 милиона лева", коментира Станков. ОЩЕ: Борисов прати Радев да се моли на Ердоган заради "Боташ" (ВИДЕО)

Ще остави ли "Булгаргаз" София без газ?

Министърът беше категоричен, че "Булгаргаз" никога няма да остави "Топлофикация" -  София без газ, тъй като в столицата има над 400 хиляди абонати. Той обаче отправи призив към принципала на столичната топлофикация в лицето на кмета Васил Терзиев да бъде коректен към българската енергетика.  

"Досега бе заявена два пъти среща от страна на кмета на София, в кяото исках да изкоментираме този казус. Първата такава беше отменена, втората такава не беше отменена, но кметът не дойде. Сега има писмо за трета такава среща, аз отново ще я приема и се надявам да можем да извършим този разговор, за да видим по какъв начин ще се действа", коментира Станков. 

Либерализацията на тока

Министърът коментира и темата за либерализацията на електроенергийния пазар от 1 юли 2025 година, като отговори на въпрос дали тя ще бъде отложена.

"Знаете, че изпълнителната власт изпълнява, така че от Народното представителство зависи дали либелрализацията от 1 юли ще влезе в сила. Знаете, че има законодателство тя да бъде отложена", отвърна министърът. ОЩЕ: Предлагат ново отлагане за либерализацията на цената на тока за бита

 Плановете на държавата за ТЕЦ "Контур глобал"?

 Министърът на енергетиката смята, че перспективите за ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3" сеа добри и бе категоричен, че няма да допусне тази централа да бъде спряна или извеждана от експлоатация. 

Идеята на министъра е инсталацията да бъде запазена като бъде продадена или управлявана от други оператори на територията на Европа.

"Подканих ги по-скоро да разпратят писма към такива оператори. Очаквам в кратки срокове да бъда информиран какво е крайното решение на мажаритарния собственик", добави още министърът.

Припомняме, че държавата чрез НЕК притежава дял от ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“, но не е мажоритарен собственик. 

Казусът около централата възникна след като през февруари миналата година изтече договорът на ТЕЦ-а за закупуване на произведената електроенергия от държавата. Това наложи спиране на работа и освобождаване на работници. Работата беше възобновена в началото на тази година, като малко след това стана ясно, че още работници са освободени, защото централата спира работа в края на месец март.

Министърът обясни още, че е провел разговори с представителите на ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3" и е получил уверение, че след 1 април 2025 година хората не са освободени.

"Първото ми желание е изпълнено, а именно запазване на работните места на хората. Второто е централата да продължи да съществува не само като стратегически обект, а да изгаря въглища на коплекса", каза Станков. ОЩЕ: Главчев разпореди проверка в ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“

"Първото ми желание е изпълнено, а именно запазване на работните места на хората. Второто е централата да продължи да съществува не само като стратегически обект, а да изгаря въглища на коплекса", каза Станков и уточни, че в момента Министерство на енергетиката чака конкретна информация от мажоритарния собственик какво последно са решили. 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес