Няколко държави от Европейския съюз стартираха нова кампания за реформиране на подхода на блока към вземането на решения в областта на дипломацията и отбраната след години спорове по този въпрос.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Така наречената „Група на приятелите“, включваща Белгия, Финландия, Франция, Германия, Италия, Люксембург, Нидерландия, Словения и Испания, отправи призив за преразглеждане на гласуването по общата външна политика и сигурността на ЕС. Тя има за цел да "подобри ефективността и бързината на вземането на решения по външната политика" в светлината на "агресивната война на Русия срещу Украйна и нарастващите международни предизвикателства, пред които е изправен ЕС", предаде АФП, цитирани от БГНЕС.
Вместо единодушие, групата призова за система, наречена гласуване с квалифицирано мнозинство по ключови въпроси в областта на отбраната и дипломацията.
Предишните опити за промяна на системата се оказаха противоречиви
Докато държавите и институциите на ЕС са съгласни, че блокът е твърде често тромав и бюрократичен, особено в извънредни ситуации, по-малките държави се опасяват, че нуждите им ще бъдат потъпкани, ако загубят правото си на вето.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
ОЩЕ: Икономиката на ЕС се връща към растеж
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Те твърдят, че биха могли да пострадат, ако всички решения се вземат чрез гласуване с квалифицирано мнозинство, което понастоящем се използва за повечето дейности на ЕС, но не и за някои ограничени области, включително външната политика и политиката на сигурност. За такова гласуване е необходимо съгласието на 15 от 27-те държави - стига те да представляват повече от 65% от 450-милионното население на ЕС.
То облагодетелства Франция и Германия, двете най-многобройни държави в ЕС.
Ако обикновено мнозинство от страните от ЕС (14 от 27) гласува за започване на процес на промяна на договора, преговорите могат да започнат. Но всеки текст, който ще бъде изготвен, ще изисква ратификация или одобрение от всички 27 държави от ЕС, а някои държави биха могли да проведат референдум, което ще създаде допълнително препятствие.
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
През 2005 г. френските и холандските гласоподаватели отхвърлиха договор, който щеше да въведе официална конституция на ЕС.
„Групата на приятелите“ заяви, че има за цел да координира действията си с институциите на ЕС и да работи в тясно сътрудничество с всички държави членки, като подкани и други страни да се присъединят към нейния стремеж за реформи.