Европейските лидери обявиха, че са готови за следващата фаза на Brexit само няколко часа след оглушителната победа на Консервативната партия, която подпечатва излизането на Великобритания от Европейския съюз.
Преди това лидерите изразиха надежда за убедителна победа на някоя от партиите във Великобритания, която да помогне за излизане от кризата, разтърсила Брюксел след британския референдум през юни 2016 година за излизане от Съюза.
Факторите в ЕС обаче са притеснени от бързата скорост, с която Джонсън иска да постигне търговска сделка с Европа и опитите на Лондон да разбие единството на останалите 27 страни членки, отбелязва AFP, цитирана от агенция "Фокус".
„Моята гледна точка е много ясна: готови сме. Решихме какви са нашите приоритети“, заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, когато пристигна на срещата на върха на ЕС, където лидерите ще обсъдят ситуацията след гласуването във Великобритания и планираното напускане на Обединеното кралство на 31 януари. „Надяваме се, че ще имаме лоялни и добри преговори“, добави Мишел, който координира срещите на високо равнище на Съюза, които все още включват Великобритания.
Бившият белгийски премиер се надява на „ранна ратификация от британския парламент“ на споразумението за излизане, договорено между Лондон и Брюксел, „за да можем да започнем преговорите по следващата фаза спокойно, тихо, но с голяма решителност“.
Европейските лидери са готови да приемат текста на Brexit в петък след края на двудневната среща, която в четвъртък бе доминирана от дискусии за климата.
Според последния проект, видян от AFP, 27-те на ЕС ще призовават за „възможно най-близки бъдещи отношения с Обединеното кралство“, като същевременно предупреждават, че „ще трябва те да се основават на баланс между права и задължения“.
Освен това те ще поискат от Европейската комисия да представи „проект за цялостен мандат за бъдещите отношения с Великобритания веднага след оттеглянето ѝ“.
Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние ще ръководи търговските преговори, които лидерите ще следят отблизо, „и при необходимост ще предоставят допълнителни насоки, напълно съобразени с най-добрия интерес на ЕС“, се добавя в заключенията.
Джонсън има срок до 1 юли да поиска удължаване на търговските преговори. Ако той откаже да удължи преговорния период, може да се стигне до Brexit без сделка в края на 2020 година, като тогава има опасност от рязко прекъсване на търговските връзки с Европа.