Украйна може да получи нови руски системи за противовъздушна отбрана С-400 от Турция. За тази възможност съобщава специализираното украинско издание Defense Express.
Турция минава към F-35
През 2019 г. Анкара получи от Русия 4 дивизии на такива системи за противовъздушна отбрана. Ако има сделка по оста Турция-Украйна, в замяна на С-400 САЩ обещават да върнат Анкара в програмата за изтребители F-35.
Още: САЩ: Турция ще получи F-35, ако спорът с руската С-400 бъде решен
Щатите бяха наложили санкции на партньора си в НАТО, след като Турция придоби С-400 от Москва. "Ако успеем да разрешим въпроса със С-400, което бихме искали да направим, САЩ с удоволствие биха приели Турция обратно в семейството на F-35", заяви заместник-държавният секретар на Щатите Виктория Нюланд по време на посещение в страната.
"Но първо трябва да решим този друг въпрос и да гарантираме, че докато го правим, Турция ще поддържа стабилна противовъздушна отбрана", заяви Нюланд пред CNN.
👍Ukraine can receive new Russian S-400 air defense systems from Turkey, — Defense Express
— Jürgen Nauditt 🇩🇪🇺🇦 (@jurgen_nauditt) February 1, 2024
In 2019, Ankara received 4 divisions of such air defense systems from Russia. In exchange for the S-400, the US promises to return Ankara to the program of transition to F-35 aircraft. pic.twitter.com/0L0gbat5Xr
Още: България и Турция ще работят за мир в Югоизточна Европа и Черно море
Не за първи път САЩ отправят офертата, но Турция отказваше
През май миналата година тогавашният турски външен министър Мевлют Чавушоглу разкри, че Вашингтон е предложил на Турция да изпрати на Украйна системата за противоракетна отбрана С-400, но Анкара е отказала.
"Тъй като твърдяха, че системата С-400 трябва да изключи Турция от програмата за изтребители F-35, САЩ предложиха на Турция да предаде контрола над системата на САЩ или на друга държава, включително на Украйна, тъй като тя се опитва да се пребори с руските сили", каза Мевлют Чавушоглу, цитиран от Анадолската агенция.
Снимка: Kremlin.ru
"САЩ поискаха от нас да изпратим С-400 на Украйна, а ние отказахме", добави тогава той и обясни, че тези предложения са "неприемливи", тъй като целят "да нарушат турския суверенитет".
Още: Турският външен министър се срещна с миналото и бъдещето на ДПС (СНИМКИ)
Турските официални лица многократно са заявявали, че страната е закупила С-400 като въпрос на национална сигурност и никоя друга държава няма право да се намесва в това. През 2017 г., когато продължителните ѝ усилия да закупи система за противовъздушна отбрана от САЩ се оказаха безрезултатни, Анкара подписа договор с Русия за придобиване на най-съвременната система С-400.
Представители на САЩ изразиха несъгласие с разполагането им, твърдейки, че С-400 ще бъдат несъвместими със системите на НАТО, а Турция има втората най-голяма армия в Алианса - след тази на Щатите.
Анкара обаче тогава подчерта, че С-400 няма да бъдат интегрирани в системите на НАТО и не представляват заплаха за Алианса или неговите въоръжения. Турция многократно е предлагала създаването на комисия, която да изясни въпроса.
Междувременно Украйна се нуждае от всякаква ПВО, за да се защитава от руската агресия, която продължава вече почти две години.
Още: Турция очаква Путин през февруари