След като Bloomberg изнесе информация, че Русия е готова да продължи зърнената сделка с Украйна чрез посредничеството на Турция и ООН, турският президент Реджеп Ердоган официално потвърди този ход. Той обяви, че споразумението за износ на украинско зърно през Черно море се удължава с още два месеца (60 дни).
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
„В допълнение – нашите руски приятели казаха, че няма да спират турски кораби, потеглящи от (украинските) пристанища в Николаев и Одеса“, каза Ердоган. Той благодари на украинския президент Володимир Зеленски, на руския диктатор Владимир Путин и на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за „положените усилия“.
„Надяваме се, че ще дойдат дни, когато войната между Русия и Украйна ще приключи първо с постоянно прекратяване на огъня и после с мир“, допълни турският държавен глава.
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
Erdogan also said that the sides extended an agreement to create a safe marine corridor for grain exports from Ukraine.
— NEXTA (@nexta_tv) May 17, 2023
"In addition, our Russian friends said they would not prevent Turkish ships from leaving the [Ukrainian] ports of Mykolayiv and Olvia," Erdogan added.
He… pic.twitter.com/ESpv8C5we5
Още: В Държавната дума поискаха да се разследва убийството на Лермонтов през 1841 г.
Още: Страх от връщане към корените: Македонската партия в Албания иска забрана за българска фондация
Съобщението дойде, след като последният кораб отплава от украинско пристанище по силата на сделката, която изтичаше в четвъртък. Русия заплашваше, че ще се оттегли от инициативата поради пречките, които според нея възпрепятстват доставките на зърно и торове, но в крайна сметка ще позволи удължаването.
Споразумението беше постигнато с посредничеството на ООН и Турция с Русия и Украйна миналото лято, за да се помогне за справяне с глобалната продоволствена криза, изострена от нахлуването на Москва в Украйна.
Още: Фицо се уплаши от "преврат" като Майдана в Украйна, спешно затяга мерките
Още: Около 1000 севернокорейски войници вече са загинали в Курск
Русия постоянно създава проблеми пред изпълнението на сделката. При подобно удължаване на срока през март страната агресор едностранно реши да поднови споразумението само за 60 дни вместо за 120-те дни, посочени в документа.
Служители на ООН и анализатори предупреждават, че неуспехът да се удължи действието на Черноморската инициатива за зърно може да навреди на страните от Африка, Близкия изток и някои части на Азия, които разчитат на украинската пшеница, ечемик, растително масло и други достъпни хранителни продукти, особено в условията на суша.
Украинският вицепремиер Олександър Кубраков заяви, че сделката за зърното "трябва да бъде удължена за по-дълъг период от време и да бъде разширена", за да "даде предвидимост и увереност" на пазарите. Москва заяви, че се противопоставя на разширяването или неопределеното удължаване на срока на сделката.
Длъжностни лица от Русия, Украйна, Турция и ООН съставляват Съвместния координационен център в Истанбул, който изпълнява споразумението за износ през Черно море. Те издават разрешителни и инспектират кораби. Въпреки това от 4 май насам центърът не е одобрил нито един нов кораб, пише Daily Sabah.
В рамките на сделката от Украйна са изнесени около 30,3 милиона тона зърно и хранителни продукти, включително 625 000 тона в кораби на Световната продоволствена програма за подпомагане на Афганистан, Етиопия, Кения, Сомалия и Йемен.
Според руския посланик в Женева - Генадий Гатилов - Русия има пет основни искания, за да изпълнява и да удължава сделката:
- Възстановяване на доставките на селскостопанска техника и резервни части;
- Премахване на ограниченията за застраховане и достъп до чуждестранни пристанища за руски кораби и товари;
- Възобновяване на експлоатацията на тръбопровод, по който се изпраща руски амоняк (основна съставка на торовете), до украинско черноморско пристанище;
- Прекратяване на ограниченията върху финансовите дейности, свързани с руските компании за торове;
- Възстановяване на достъпа на Руската селскостопанска банка до международната банкова система SWIFT.
ОЩЕ: Украйна: Взривовете в Крим не нарушават условията на зърнената сделка