Проектът "Южен поток" трябва да бъде прекратен и да се потърсят други източници на газови доставки за ЕС. Това се заявява в резолюция, приета днес от Европейския парламент. Резолюцията обаче е незаконодателна, което означава, че има по-скоро препоръчителен характер.
Още: Тайната история на войната в Украйна (ВИДЕО)
Още: Украинските военни ще получат 15 хиляди робота през 2025 г.: Огромен ръст в сравнение с 2023 г.
Документът бе гласуван с 437 гласа „за", 49 против и 85 въздържали се. По-рано днес европейските социалисти и демократи заявиха, че ще гласуват "против", но в крайна сметка се оттеглиха.
Илияна Йотова от ПЕС, впоследствие коментира, че все пак става дума за незаконодателна резолюция на Европарламента, която има само препоръчителен характер, и която, по думите й, вероятно ще бъде използвана предизборно. Андрей Ковачев от ЕНП, която беше водещата политическа група при оформянето на документа, обърна внимание, че ГЕРБ е „за” „Южен поток”, стига проектът да бъде изцяло съобразен с европейското законодателство, предаде БНР.
ЕС трябва да ускори налагането на санкции на определени руски граждани и да бъде в готовност незабавно да наложи икономически санкции спрямо Русия, казва се още в резолюцията.
Още: Кремъл реагира на думите на Тръмп, че е "много ядосан" на Путин
Още: Авторката на "Хари Потър" се намеси в транссексуален скандал в детската градина
На фона на насилието, насочено към дестабилизиране на източната и южната част на Украйна, евродепуатите призовават за мерки на ЕС срещу руските компании и техните дъщерни дружества, особено в сектора на енергетиката, и срещу руските активи в ЕС, съобщиха от пресцентъра на ЕП у нас.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В името на Отца: Гръцката православна църква прави своя цифрова банка
Още: Вучич с нов скандал: Фирмата, дала зелена светлина за гарата в Нови Сад, ще прави АЕЦ в Сърбия
Европарламентът също така призовава Русия да спре подкрепата си за действащите в Украйна сепаратисти и въоръжени групировки.
Украинските власти имат пълното право да използват всички необходими средства, включително правото на самоотбрана, както е определено в Устава на ООН. Депутатите предупредиха Русия да не използва законното право на Украйна да защитава териториалната си цялост, като претекст за провеждането на военно нашествие в пълен мащаб.
ЕП смята също така, че мисията на ОССЕ в Украйна трябва да се разшири.
Още: С леко разместване на срещите: Крал Чарлз се върна на работа след кратко болнично лечение
Още: Не в гората, а в града: Мечка с две малки нападна мъж в Румъния (ВИДЕО)
Междувременно стана ясно, че ЕС се е съгласил да проведе преговори с Русия по отношение на газовите доставки. "ЕС одобри вашето предложение за консултации с Руската федерация и Украйна относно гарантирането на доставките и транзита на газ ", каза председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу в отговор на писмо от президента Путин.
В писмото, изпратено до 18 страни членки на ЕС, Путин предупреждава, че Москва няма да толерира закъснение на плащането за доставките на газ за Киев и заплаши да прекъсне доставките напълно, ако не се предприемат действия.
Припомнете си "енергийния" обзор на Actualno.com за отношенията между Европа и Русия тук.