Групата на Европейската народна партия няма да подкрепи резолюцията за България при гласуването в ЕП около 17:30 ч. българско време. Това става ясно от изявление на един от заместниците в партията - Естебан Гонсалес Понс, цитиран от БНР.
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да се махна и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Потвърждават го и разкритията в коментарна статия от Christian Oliver и MAÏA DE LA BAUME в базирания в Брюксел сайт "Politico" , в която се подчертават двойните стандарти в най-голямата партия в ЕП: "ЕНП трябва да защити европейските пари, предназначени за България, докато се позиционира като основен защитник на тезата, че изплащането на еврофондовете трябва да зависи от строгото спазване на върховенството на закона."
В изявление Естебан Гонсалес Понс (зам.-председател на ЕНП) се казва, че някои парламентарни групи са превърнали документа в партиен инструмент, вместо да го използват за целите на ЕС и този текст трябва да се върне обратно за преформулиране.
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
"Този текст e неточен, неподплатен в някои отношения и някои от точките почти нямат нищо общо с наболелите проблеми", цитира го БНР.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината
"В текста се призовава за продължаване на механизма за сътрудничество и проверка, въпреки индикациите на Комисията, че България може да бъде извадена от него на базата на постигнатия напредък", твърди евродепутатът.
Естебан Гонсалес отправя призив към българските граждани да използват демократичното си право, като гласуват на изборите през март догодина.
И според Politico повечето евродепутати на ЕНП ще гласуват срещу резолюцията, която отразява опасения, че европейските фондове подхранват корупцията по високите етажи на властта в балканската държава на фона на продължаващи вече три месеца антиправителствените протести.
Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
От изданието подчертават двоякият подход на ЕНП към ситуацията в България: от една сртана партията настоява за нови правила и отнемане на еврофинансиране при неспазване на европейските ценности, а от друга - прилага двойни стандарти за своите съюзници. "Непосредственият приоритет на депутатите от ЕНП е да защитят българския премиер Бойко Борисов. Те смятат, че той е подложен на политически мотивирани атаки.", пише Politico.
От ЕНП искат и Божков да бъде даде за пример от България заради върховенството на правото
От юли България е затънала в политическа бъркотия, която разкрива до каква степен мафиотските босове са създали и управляват паралелна държава чрез своето влияние върху медиите, правосъдието и силовите структури. Президентът Румен Радев, други опозиционни лидери и протестиращите обвиняват Борисов, че е позволил завземането на държавата, продължава анализът в изданието.
Лидерът на групата на ЕНП Манфред Вебер призна по време на дебата в Европейския парламент, че в България "не всичко е перфектно". Той обаче с радост заключи, че при управлението на Борисов страната е "на прав път". Депутатите от групите на социалистите, либералите и "зелените" обвиняват ЕНП в лицемерие, тъй като поставя предаността си към Борисов над върховенството на закона.
Катарина Барли, която е бивш правосъден министър на Германия, а сега зам.-председател на ЕП от групата на левицата, твърди, че ЕНП винаги е бързала да призове за оставки заради корупцията, но когато става въпрос за хора извън нейната група. Тя призова ЕНП да не повтаря ситуацията с бездействието си заради корупцията в Унгария. "Не правете същата грешка в България", каза тя.
Румънският евродепутат Рамона Стругариу (Обнови Европа) критикува "могъщите" европейскполитици, че подкрепят "добре изплетените мрежи" в България, които злоупотребяват с еврофондовете. "Знаете ли кого подкрепяте?", пита тя и напомня, че германският канцлер е най-силният съюзник на Борисов в ЕНП през последните десет години.
Припомняме, че резолюциите на ЕП нямат задължителен характер. Тази обаче може да има сериозен политически отглас в страната.
Euractiv: Измама със земеделски фондове в България, ще я забележи ли Коьвеши
От Politico припомнят, че в момента, в който Европа обсъжда ограничаването на евросредства заради корупция, в България има скандали, свръзани с точно такива злоупотреби.
"Злоупотребата с европейски фондове е ключов фактор за стимулиране на корупцията в България, а последните случаи се отнасят до висши служители, използващи еврофондове за строеж на частни вили и предоставянето на земеделски фондове на несъществуващи фирми.
Друго нашумял случай, който се разследва, се отнася до опита на висши функционери от съдебната система да отнемат асансьорна компания със заплахи. Целта отново е достъпът до парите от ЕС.", пишат от медията.
Манфред Вебер избягва да говори за злоупотребите с еврофондове в България. Вместо това той похвали Борисов, че "ръководи проевропейско правителство" и подкрепя въвеждането на еврото. Въпреки нападенията срещу журналисти и независимата съдебна система, Вебер твърди, че България има добре функционираща демокрация и свободни медии. Българският евродепутат от ГЕРБ Андрей Ковачев се оплака, че дебатът за върховенството на закона се политизира от българските "прокремълски" социалисти, отбелязват още авторите на коментара.
"Българските социалисти наистина имат силни връзки с Москва, но Борисов също поддържа сърдечни връзки с Русия, точно както крайнодесните си коалиционни партньори."
Основният аргумент на ЕНП е, че промяната в България трябва да бъде решена от редовните избори през пролетта на 2021 г., а не от уличните протести.
За много от протестиращите този аргумент няма смисъл. Те твърдят, че това е оправдание за липсата на действия по отношение на европейските фондове, които са създали дълбоко вкоренени паралелни властови мрежи в съдебната власт, които са по-мощни от демократично избраните политици, пише Mediapool.
"Politico": България най-лоша от страните-членки според доклада на ЕК