Унгария, Полша и Чехия ще се изправят пред Съда на Европейския съюз заради отказа си да приемат квотите за бежанци. Това съобщи Европейската комисия днес (7 декември) след заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.
Още: Обявиха извънредно положение в Крит, явлението там може да застраши и други части на Гърция
Още: Макрон: Убедих Тръмп, че трябва да сме по-твърди с Путин
Трите държави отказват да приемат бежанци според съгласувания през 2015 г. план за разселване на 160 000 бежанци, пребиваващи в Италия и Гърция. До момента по-малко от 21 000 души са прехвърлени по схемата. Но само Полша, Унгария и Чехия не искат да приемат мигранти. България се съгласи да приеме общо 1200 души, но засега няма желаещи да дойдат в страната.
"Европейската комисия реши днес да приведе под отговорност Чешката република, Унгария и Полша в Съда на ЕС за неспазване на техните правни задължения за бежанските квоти", се казва в изявление на Еврокомисията.
Съдът на ЕС има правомощието да налага финансови наказания на правителства, които не изпълняват законите на ЕС. Така държавите, които твърдят, че квотите са опит за ограничаване на националния суверенитет, са изправени пред солидни глоби за неспазване на споразумението.
Още: Да търпят побои и да им целуват краката - съвети към жените на руските войници (ВИДЕО)
Още: Отмъщение? В Германия убиха писателка, осмиваща руснаците (СНИМКИ)
Системата за предоставяне на убежища в блока ще бъде отново обсъдена от европейските лидери на срещата на върха на ЕС в белгийската столица на 14-15 декември.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сривът на тока в Испания: Руска подигравка с хвалба за Украйна, но и реалност защо стана
Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)
Отделно, само срещу Унгария ЕК пристъпи към втората фаза от наказателната процедура заради унгарското законодателство по отношение на мигрантите. Брюксел поиска от Будапеща официално обяснение относно закона. Ако то не удовлетвори ЕК, следва дело пред Европейския съд. Все пак по 4 от 11-те от въпроса, които ЕК постави на Унгария в първата фаза, вече всичко е уточнено.