Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК с официални препоръки за движението в ЕС - за външни и вътрешни граници

31 март 2020, 07:37 часа • 5378 прочитания

Европейската комисия публикува препоръки за ограничаване на достъпа до външните и вътрешните граници на ЕС заради разпространението на коронавируса, предаде БГНЕС.

По-рано страните от Шенген се споразумяха за забрана на "неналежащите пътувания" на граждани на трети страни до ЕС за 30 дни, а също и за ограничаване на придвижването в рамките на европейското пространство на фона на разпространението на вируса. Тази мярка няма да засегне дипломатите, както и лицата, които имат разрешение за продължително пребиваване в Европейския съюз, както и членовете на семействата на европейски граждани.

В понеделник ЕС обясни, че консулствата на държавите-членки трябва да продължат да работят и да предоставят минимални услуги по кандидатстване за визи за тези, които не са обект на ограничения.

В същото време според препоръките граничните служители по външните граници на ЕС може да не пропускат граждани от трети страни, дори ако те имат валидна шенгенска виза.

Граничните служители не трябва да допускат граждани, проявяващи симптоми на COVID-19 или такива без симптоми, но които са били изложени на риск от инфекция. Официалната причина за отказ за влизане може да бъде заплаха от разпространението на вируса и специалните мерки, налагани от конкретната държава за борба с коронавируса. Но евентуално действаща виза няма да бъде анулирана.

ЕС ще продължи да допуска тези, които помагат в борбата с коронавируса: лекари, медицински персонал, изследователи и експерти.

Що се отнася до вътрешните граници на Шенген, Европейската комисия публикува цял списък от категории граждани, които могат свободно да се придвижват от една в друга държава от ЕС. Според ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лейен, един милион и половина европейци живеят в една и работят в друга държава от ЕС, включително в социално значими сектори на икономиката.

"Особено важно е хората, които работят в сектори, важни за борбата с коронавируса, да имат възможност бързо да стигнат до работното си място", каза председателят на ЕК във видео съобщение. Тя посочи Люксембург като пример, където повечето болнични служители идват на работа от съседните Белгия и Франция. Земеделските работници, транспортните компании и учителите също могат свободно да преминават границите.

Още: "Между сълзи и радостни новини - светът и коронавирусът"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес